| 07gabriel07 a întrebat:

Problema e la un ford fiesta 4 din 1998, pedala de ambreiaj e foarte moale si nu intra in viteza, pierderi de lichid de frana nu sunt. Am incercat aerisesc, am scos aerul dar acum pompa nu mai face presiune, pot sa o calc de 100 de ori tot nu se intareste. Eu suspectez pompa de ambreiaj. Pareri?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ce legătură e între ambreiaj și frână?!?
Du mașina la un service autorizat, pe platformă, și repar-o ca lumea!
Nu e rău că tu vrei să te sinucizi folosind propria mașină cu frâna "reparată" de tine, problema e că pe drum circulă și alți oameni. Nevinovați!

| 07gabriel07 explică (pentru mihai69):

Daca nu stii mai bine taci! Ambreiajul e hidraulic la masina asta, asta insemnand ca lucreaza pe presiune de lichid de frana.

| relian a răspuns:

Asa si daca ambreajul este hiraulic,ce legatura are frana cu ambreajul?
Sa nu zicic a folosesc ambele acelasi lichid ca nu te cred,cel putin nu cred ca au facut asa ceva,frana sa fie legata de alt sistem,asta pentru ca frana este un sistem si de el nu se laeaga absolut nimic,frana e sfanta la orice masina,dar mai stii ce trotinete mai fac si astia de la ford laughing
Ca urmare daca ambreajul n-are legatura cu frana,adica daca nu foloseste acelasi lichid,nu vad ce cauti tu sa aerisesti la frana laughing,mai degraba cauta si vezi unde este rezervorul ambreajului si verifica daca are lichid.
Daca am breaju este hidraulic,aia nu inseamna ca e tot ala din bidonu de la frane.
Sincer eu nu am auzit de chestii de genul asta,dar cum zic,orice e posibil.
Tu spui ca suspectezi pompa de ambreaj? Sigur ai dreptate si stii de ce? Pt ca toate pompele astea hiraluice la masini is de tot rahatu laughing nu conteaza ce brand este se intampla la orice masina.

Stiu asta de la pompele de directie,probabil is cam tot dracu ala si deci mai mult ca sigur e dusa pompa.
Am intilnit f multe cazuri cand nici nu umblai la pompa si se defecta singura laughing serios vorbesc,am intilnit cazuri cand reparai ceva,trebuie sa dai jos cureaua aia de accesorii, nici nu te atingeai de pompa hidraulica de directie, dupa puneai cureaua si era gata pompa laughing facea ca toate alea, nu mai mergea, trebuie sa pui una noua.

Ce te sfatui, este sa pui pompa noua.De ce? Tocami ce am zis mai sus,poti lua o pompa sa zic buna,respectivu zice garantez ca functiona f bine, deci dai jos cureaua, scoti pompa, te duci o instalezi la tine si surpriza nu functioneaza laughing is niste rahaturi de alumniu pompele astea care se defecteaza si doara daca te gandesti la ele uneori laughing
De aia si din cauze de putere, mai nou se pun mai toate electrice, alea is sfinte nai probleme.
Deci ar putea sa fie pompa cum spui

| 07gabriel07 explică (pentru relian):

Ba da folosesc acelasi lichid, de la vasul cu lichid de frana este un furtun care merge la pompa de ambreiaj si de acolo la rulmentul de presiune.

| tdy a răspuns:

Da. Sunt mai multe cauze. Dar poate fi pompa principala sa fie spartă si sa scape presiune. Sau mai este varianta ca nu e aerisita corect si de aia nu iti merge inca. Sau si a 3-a varianta ce am intalnit o la opel tot cu ambreiaj hidraulic ca era rupă in 3 placa de presiune. Succes, dar daca nu te stii la mecanica destul de bine poti sa o si duci într-un service autorizat cum ti s-a spus mai sus.

| 07gabriel07 explică (pentru tdy):

Nu e vorba de aerisire, normal nu e voie sa fie aer in sistem asa din senin.

| 07gabriel07 explică:

Am rezolvat problema, era din pompa de ambreiaj care tragea aer. Am inlocuit-o si acum merge perfect.