| L3onardus a întrebat:

Producatorul recomanda masinii mele benzina de 95. Stiu ca daca voi alimenta cu benzina extra, performanta nu va creste, deodata ce motorul a fost gandit sa functioneze cu un combustibil standard. Inrebarea mea este daca combustibilul extra poate actiona ca niste aditivi de curatare, daca acesta poate reduce din depuneri?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca vrei curățare, folosești aditivi de curățare. Dar mare grija, depunerile din motor au si ele rolul lor, plus ca se mai desprind si de pe conducte, ajungând in injectoare.
Si nici putere mai mare nu oferă cifra octanica mai mare.

| mgtow a răspuns:

Nu iti va curata motorul doar ofera mai multa putere avand octanajul mai mare. Bagi 95 si nu ai treaba