| mariusEnt a întrebat:

Salut.
Recent am achitionat un Renault Megane din 2007, iar una dintre problemele cu care ma confrunt sunt geamurile electrice de pe spate. Dupa spusele fostului proprietar acesta a fost la un mecanic sau atelier ca geamurile sa fie oprit total (nu stie unde s-a umblat si ce s-a modificat, copilul acestuia intindea mana pana la comanda centrala si dezactiva blocarea geamurilor), personal am verificat tot prin spate si prin fata.Circuitul pare intreg, sigurantele sunt la locul lor dar nu reusesc sa le fac sa functioneze. Am observat cand am dat fata de usa din fata dreapta jos (din cauza blocarii automate a usilor in mers manerul nu mai merge bine si mai raman cu usa deschisa) ca atata timp cat am avut butonul de la pasager scos geamul nu primea comanda de la sofer.

Are cineva o idee sau sugestie la ce sa ma mai uit?
(Merg pe premiza ca motorasele de pe spate functioneaza)

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate fi un sistem diferit de cele pe care stiu eu. Nu am umblat la usi de Renault.
Pune intrebarea pe un grup Renault de pe Facebook sau forumul www.reno.ro
Sper ca vei gasi pe cineva care cunoaste bine instalatia, si iti poate spune unde sa te uiti.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mie daca mi s-ar cere sa 'blochez' geamurile de pe spate, as merge pe una din cele 2 variante:
-deconectat mufa din consola, daca este separat pentru butoanele din spate
-deconectat mufele de pe macarale, in usi.
Deci analizeaza aceste doua puncte.

| mariusEnt explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Comanda principala este pe usa soferului cu toate cablurile la locul lor, am dat o fata de usa complet pe spate jos iar cablul de la macara este si el la locul lui. Butonul de blocare depe portiera functioneaza la actionarea lui se aude clar cum se blocheaza.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mariusEnt):

Vezi sigurantele si acel blocaj din usile din spate, care pot bloca deschiderea lor din interior. La unele masini, am impresia ca pot bloca si geamurile.

| mariusEnt explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce m-am gandit acum dupa ce am citit mesajul tau este ca putea sa blocheze comanda de la sofer, iar mai apoi sa scoata de la usile din spate mecanismul care le deblocheaza. Cand blochez geamul de la sofer se aude clar un sunet mecanic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mariusEnt):

Nu cred ca este vorba de un blocaj mecanic, ci de o anulare a circuitului electric de la butoanele din spate, cand e apasat butonul de oprire a geamurilor spate.

| mariusEnt explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu vreau sa te contrazic fara sa stiu sigur cum functioneaza mecanismul, dar cand blochez geamurile spate este ceva mecanic. Apas butonul de blocare si poti auzi un sunet ca si cum ai incuiat masina

| mariusEnt explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi pentru incercare, pana una alta o funda pentru ca totusi ai incercat sa ajuti.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mariusEnt):

Poate fi un sistem diferit de cele pe care stiu eu. Nu am umblat la usi de Renault.
Pune intrebarea pe un grup Renault de pe Facebook sau forumul www.reno.ro
Sper ca vei gasi pe cineva care cunoaste bine instalatia, si iti poate spune unde sa te uiti.