| MarinusDragoi a întrebat:

Salut,
Recent am facut RAR-ul la un Golf 6 si am avut surpriza de a observa abia acasa, ca atat in cartea masinii cat si in certificat, la observatii scrie "Seria de motor nu poate fi citita"
Stie cineva de ce oare? Posibil sa fi fost motorul schimbat?
Poate a mai intampinat cineva aceasta problema...
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Ei bine, motorul se considera piesa de schimb, deci cumva acest aspect nu este o probleme, ba chiar un avantaj pe termen lung.
Oricum, pentru linistea ta, iti spun ca mai nou cam toate masinile sunt trecute asa la RAR, poate din comoditate, poate din amabilitate...
Am facut RAR-ul la masini de 2-3 ani vechime, si la fel, serie parial lizibila, sau ce termeni mai folosesc ei.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil pentru ca este masina furata si seria este stearsa, sau este masina data la rebut, fiind radiata si dezasamblata apoi montata piesa cu piesa, din mai multe masini.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu ma bucur cand scrie asta, ca pot sa pun pe ea ce motor am eu chef, iar tu te ingrijorezi? laughing
Astia de la RAR trec asta in avantajul tuturor: ei nu mai stau sa ajunga la zone greu accesibile, inspectorii ITP la fel, nu vor mai avea de verificat seria, iar tu, in caz ca ti se strica vreodata motorul, arunci unul din dezmembrari pe masina, si nu mai umbli la RAR sa-l omologheze si sa-ti schimbe seria in acte.
Majoritatea masinilor aduse SH in Romania nu mai au seria motorului trecuta in acte.

| Crackman a răspuns:

Sunt 2 posibilitati
Ori a fost schimbat motorul si au trecut cei de la rar ca nu se vede
Ori are o pozitie nasola si nu isi bate nimeni capul

| MarinusDragoi explică (pentru Crackman):

Asta cu poziția nasola a seriei, am tot auzit-o și sper sa fie asta, sa nu fi fost schimbat motorul

| C0STEL22 a răspuns:

Este de bine, daca vreodata trebuie sa schimbi motorul nu trebuie sa mai treci pe la RAR.Si la mine in carte scrie la fel, le-a fost lene la RAR sa stearga praful depus.Se vede oricum foarte bine seria.