| Alex00615 a întrebat:

Salut. Recent am intampinat o problema cu o firma de asigurari. Maica-mea a fost lovita din spate, deci e complet nevinovata, dar masina vinovatei nu fusese chiar asa lovita in urma impactului. S-au inteles la amiabila, dar acum e posibil sa nu ii se aprobe fonduriile pentru reparatie pentru ca masina vinovatei nu pare lovita aproape deloc si e greu de crezut ca maica-mea ar fi nevionvata. imi puteti spune, va rog, cum e posibil ca tu sa fii lovit complet pe nedrept si tot tu sa trebuiasca sa platesti reparatia? Ce e de facut daca nu ii se aproba fonduriile? Poate merge la ANPC sau chiar sa dea firma sau soferul vinovat in judecata, nu?

Răspuns Câştigător
| Nicusor1975 a răspuns:

In cazul in care fondurile pentru reparatii nu sunt aprobate de firma de asigurari, ar trebui sa discuti cu reprezentantii pentru a afla motivele pentru care sa luati aceasta decizie si daca exista vreo posibilitate de a schimba. Daca nu esti multumit de raspunsul primit, ar trebui sa te adresezi Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor (ANPC) pentru a solicita ajutor.

De asemenea, poti merge in judecata pentru a obtine despagubiri pentru daunele cauzate. Acest lucru ar trebui sa fie o ultima solutie, dupa ce au fost epuizate toate celelalte posibilitati de rezolvare amibila a problemei.

In orice caz, este recomandat sa iti faci o documentatie cat mai completa si sa consulti un avocat pentru ati putea prezenta cazul in fata organelor abilitate.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta cu firma de asigurări nu plătește e doar o presupunere?

| Alex00615 explică (pentru suntserios):

Momentan da, încă e o presupunere. Sper să nu devină și realitate că am motive de a crede asta

| helpforyou a răspuns:

Doar ca afost lovita din spate nu exclude din start ca ea este nevinovata. Asta constata cel de la asigurari - despagubiri.
El decide daca acorda sau nu acei bani, face raport cu ce este de inlocuit si decide daca se repara sau se inlocuieste.

Bineinteles ca poti merge la ANPC daca nu esti multumit.

| Alex00615 explică (pentru helpforyou):

Inteleg ce spui, dar practic nu e corect asa pentru ca e in interesul celor de la firma de asigurari sa o scoata pe nevinovata drept vinovata pentru a salva banii de reparatii.E ca si cum la scoala, colegul meu, George, imi rupe uniforma si parintii lui decid daca ma despagubesc sau nu, fara sa fie consecinte indiferent de decizie. Logic ca intr-un caz de genu se alege fara despagubire...

Sper ca DACA se pune problema sa nu se acorde fonduriile, sa rezolve ANPC-ul cum m-ai sfatuit

| UserRo10 a răspuns:

Data viitoare monteaza camera de supraveghere trafic fata-spate. In urma amiabilei nimeni nu e vinovat. Asiguratorul decide asta.
Data viitoare mergi la accidente usoare/politie si declari in 24h accidentul ca sa obtii proces verbal. Asigurarea nu mai poate trece peste PV