| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Salut,recent mi s-a blocat contactul și a trebuit să-l dau jos sa mi-l deblocheze, iar acum mi au rămas vreo 3-4 martori aprinși in bord, se pot scoate cu tester-ul?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e totul ok dupa lucrare, da.
Dar nu-ti garanteaza nimeni.
E clar ca ai dus masina la un Dorel, daca nu e in stare sa stearga erorile dupa ce lucreaza.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu a avut testerul la el. El mi-a zis că e posibil să dispară după primii km.

| relian a răspuns:

Nu dispar erorile alea.Ar fi trebuie sa scoata borna de la baterie de seara,apoi sa lucreze la masina a doua zi,asa se drena tot curentul de prin toate modulele alea electronice si ai fi avut sanse mari sa nu mai apara nimic.
Cind faci joburi de genu asta trebuie sa scoti curentul din toata masina,altfel se inregistreaza erori.
Daca are un scaner bun,le poate sterge,dar iti garantez ca nu dispar singure nici dupa zeci de km.
La jobu ala nu arf fi trebuie sa ai decat o singura eroare,aia de airbag, tu cum de ai mai multe?
Sa scoti contactu trebuie sa scoti volanu, ai airbagu acolo, daca umbla imediat garantat vei avea eroare aprinsa dupa ce pui la loc.
Tot in volan mai ai clock spring, dar ala nu vad sa fie problema, nu ar trebuie sa dea eroare.
Cam astea ar fi acolo.Acum cine stie ce o fi facut mecanicu lu peste,ar trebuie sa duci masina inapoi si sa-i spui sa o faca cum a fost,pentru ca el a umblat.
Asa ceva nu se face,adica tu duci masina sa o repare, el tio da cu mai multe defecte, sau erori laughing

Care is erorile alea, macar zile, is curios sa vad ce-o fi facut ala acolo.
Erorile alea daca totu este in regula nu se sterg cu orice scaner, e nevoie de unu performant.

| OldSoul a răspuns:

Daca a pus inapoi totul ok, da, ar trebui sa se poata rezolva cu testerul si o adaptare.
Daca a pus ceva gresit, s-ar putea sa nu scapi asa de simplu.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru OldSoul):

Ce înseamnă "s-ar putea sa nu scapi așa de simplu", care-i reiscul?

| OldSoul a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Daca cine a lucrat acolo nu a pus spirala de la volan in pozitia initiala e posibil ca aceasta sa se fi rupt, si in acest caz, aceasta va trebui inlocuita.
Si desigur, mai este si varianta in care e posibil sa fi uitat sa conecteze ceva.