| StefanDrg a întrebat:

Sa strang bani sa-mi iau masina la mana a doua sau sa-mi iau masina nou nouta in rate? Voi ce ati face?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mi-as lua o masina noua in rate.
O masina second hand este egala cu zero, mi se pare doar o pierdere de bani si nu te alegi cu nimic bun. Si nici nu stii ce individ a folosit-o inaintea ta. Bleah.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu mi am luat masina sh, veche de 6 luni deci aproape nou si cu 30% mai ieftina. Cea mai buna afacere.

17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde câtă experiență ai cu condusu. dacă conduci de puțin timp mai bine la mâna a doua și ceva mai veche să nu ți se rupă prea rău sufletu în caz de ceva. dacă ai experiență calumea, poți opta dacă nu te încurcă prea rău să iei una nouă în rate. deși la cum o să fie dezastru cu economia cu virusu ăsta nu știu dacă merită să riști

suntserios
| suntserios a răspuns:

Noua in rate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După ce mi-am luat o mașină veche pe care a trebuit să o dau pe urmă la fier vechi, voi cumpăra numai o mașină nouă.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca dai cistigator unuia care vine din stat cu niste idei preconcepute... de ce mai pui intrebarea? Eu nu mi-as lua masina, punct. Stai la oras sau la tara? Citi kilometri ai de gind sa faci? Care e bugetul tau de INTRETINERE a masinii? P.S. Un Golf V decent la mina a doua, de vreo 10 ani, e pana in 4000 EUR - la o masina noua pana in 12000 NU o sa ai multe dintre chestiile de pe ala. Ma uitam de exemplu la a lui taica-meu - Golf V, 3600 EUR, probabil ala care i-a adus-o a dat pe ea vreo 3000, daca nu chiar 2500. Avea teoretic vreo 200.000 la bord cand a luat-o. Probleme? Schimbat incuietorile la usi, vreo 1000 RON cu incuietori 100% compatibile de SEAT, alea de Golf originale ajungeau 1000 RON/bucata. Probleme minore la motor, blocat un etrier pe spate, alte de-astea - vreo 2000 RON maxim. De-a lungul a vreo doi ani, cam asa. Ei bine, are masina aia de-a airbaguri pe ea cit nu ai pe o parcare intreaga de Logan-uri pe care dai vreo 8-10.000 EUR, noi. Motorul per total foarte ok, confort ok, nu a avut probleme majore. Masina anterioara a fost un Cielo SH, luat de la primul proprietar cand inca era in garantie. Nou-nouta in rate daca ar fi sa imi iau ceva mie mi-as lua doar o electrica. Altfel, un Golf sau o japoneza SH. Sa nu uitam ca exista si optiunea de a lua masini rulate de la dealer, cu garantie, tot ce trebuie - https://www.tiriacauto.ro/ro/oferte/auto-rulate/marca/model

| Sofer a răspuns:

Dacă îți iei noua nu benificiezi de dotări și nu poți sa îți iei mașina dorita. În schimb un sh depinde de noroc și e mult mai buna ca una noua și mai dotata și mai ieftina. Asta e părerea și asa as cauta.

| Speranta12 a răspuns (pentru Sofer):

Ce inseamna dotata?

| Sofer a răspuns (pentru Speranta12):

Trapa, navi, comenzi pe volan, pilot automat. Și mai sunt.

| Speranta12 a răspuns (pentru Sofer):

Pai si o masina buna le are.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca ai venituri destul de mari si iti permiti rata, aia noua e mai ok dar faza e ca trebuie sa iti permiti rata aia fara oprire. Dupa ce cumperi masina, o tii cat e garantia, dupa o vinzi iar cu banii castigati platesti restul de la leasing si folosesti suma ca avans pentru urmatoarea. In felul asta la urmatoarea rata o sa iti scada si o sa ai mereu masina noua.

Daca vrei sa iti iei una noua si sa o tii 10 ani ca apoi sa o dai direct la rabla nu e valabil, mai bine ia una 2nd.

| Speranta12 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Cand ai masina in leasing, poti sa o vinzi?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Speranta12):

Se poate, dar e mai complicat. Cel mai simplu e sa nu o iei pe leasing, sa o iei pe credit, atunci poti sa faci ce vrei cu ea.

Ideea e sa iti faci tu nsite calule, sa vezi e rate ai avea de platiti pe leasing vs credit si cat iti permiti, sa vezi pe siteuri cam cum isi pastreaza valoarea masina pe care vrei sa o iei si sa vezi cum iesi pe termen lung. Dar din cate am vazut eu, daca nu cumva esti dispusa sa continui si sa iti iei mereu una noua nu are sens sa dai 20.000 pe o masina de 15.000 cheala ca nu prea ai nimic in pachetul de baza. chiar daca pretul pe care il vezi e 15.000 cand pui dobanda la credit/leasing pretul platit va fi mai mare.

| Speranta12 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Pai nu eu am pus intrebarea. Eu doar m-am mirat cand ai zis ca poate vinde masina in leasing, ca eu stiam ca nu.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Speranta12):

Nu mi-am dat seama.
Gasesti ghiduri pe net.

| Digikey a răspuns:

Depinde de masina.Decat un Duster nou chel la 15.000 Euro prefer un Tiguan de 3 ani full option cu putini km.
Cai mai multi, trage rulota mai grea, finisaje mai bune, la 200 km/h auzi doar zgomotul facut de anvelope.

| inatorul a răspuns:

Daca vrei sa o iei din reprezentata nu merita daca te referi la nou nouta daca vrei sa iti iei una deja cu 30000km+ ca si noua atunci da

| nesudeniss a răspuns:

Incearca masina Sh in rate doar cu buletinul, comanzi online masina si o primesti acasa in doar 2 ore https://www.masininrate.ro