| nicusor222 a întrebat:

Se apropeie vremea negativa, iar temperaturile o sa o ia in jos.
Ce motorina sa bag?
Raman pe standard? sau trec la extra.
Mit sau realitate, trebuie sa bag matorina premium iarna.
Eu bag petrom standard, destul de buna si la consum si la cum trage.
Voi ce idei si pareri aveti. Dau fundita pentru raspuns frumos.
Ce motorina recomandati, preturile vad ca o ia razna acum la motorina si nu inteleg ce se intampla.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sa nu exageram, câțiva bani pe litru, la consumul unui autoturism, nu sunt o tragedie. Majoritatea benzinăriilor vând motorina "de iarna" in acest sezon, iar la pompe se cam afișează si temperatura pana la care se comporta bine fiecare sortiment. Si temperatură negativă nu inseamna neapărat ger siberian...

| WaterDrop a răspuns:

O ia in jos, mama lor de temperaturi sad. ti-as recomanda sa te preocupi mai mult de bujii si nu de motorina.

| JackR a răspuns:

Depinde in ce zona a tarii stai si cat de frig este de obicei acolo. La temperaturi scazute, motorina devine vascoasa si apar probleme cu filtrele si injectoarele. Daca temperaturile scad in mod curent sub -25 de grade, ai doua variante: un aditiv "anti-freeze" sau motorina "de -15" (se vinde sub diverse denumiri, in functie de unde o cumperi), care incepe sa devina vascoasa de la -15 grade.