| George12356456 a întrebat:

Se poate intampla ceva daca "anulez" racitorul de ulei? Este vorba de un audi a4 b5, 1.6 AHL. Asa mi-a propus un mecanic si nu stiu daca poate sa se intample ceva rau. Ofer funda!

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Dar ce mecanic e ala unde l-ai gasit?laughing cum adica sa anulezi radiatoru de ulei,pai si ce faci? Ala raceste uliul,daca nu mai este racit se subtiaza f mult, se uzeaza f repede, nu mai unge piesele asa cum trebuie, se si consuma ma rapid, se arde, nu stiu mecanici aia de unde mai scot chestiile astea.Eu zic daca e tot sa anulezi radiatoarele sa le anuleze si pe cele pentru motor care raceste apa si stii o treaba laughing

| George12356456 explică (pentru relian):

Mi-a intrat ulei in vasul de expansiune si mi-a zis ca radiatorul ala e pus cam inutil si ca daca iau altul o sa se duca si ala dupa o vreme.

| relian a răspuns (pentru George12356456):

Ok cred ca imi dau seama despre ce este vorba.La unele audi, acum nu stiu exact al tau daca e asa cum zic eu, dara sunt audi care au inca un racitor de ulei suplimentar, care este situtat la unele modele acolo unde montezi filtru de ulei, este tot un radiator dara mai micut, prin care circula apa intr-un sens si uleiul printr-o alta conduca in sens invers.Sti sigur asta pentru ca asa am eu la un audi A6 din 2000-2004. Daca radiatoru ala so fi spart poate sa intre ulei in apa.Chestia este ca atunci cand opresti motoru apa poate intra si ea in conducta de ulei care intra in acel radiator.
Acum am zis nu stiu sigur daca despre asa ceva este vorba, dara tind sa cred ca despre asta este, de ce? Pt ca radiatoru de racire a uleiului este in acelasi corp cu radiatoru de apa, adica is 2 in unu, daca elimini radiatoru ala ai scos 2 chestii afara atata racirea apei cat si a uleiului, cred ca inteelgi ce zic.Ca urmare de aia ti-a zis mecanicu ala ca ala il poti scoate bla bla ca tu deja ai radiatoru principal de racire, asta fiind numai suplimentar.Acu daca se scoate nu-i un capat de tara, dara trebuie sa fii atent la tem uleiului, asta daca ai ceas la bord cu asa ceva.Audi meu are ceas pentru ulei la bord care arata temperatura, deci daca eu as scoate radiatoru ala si temp ar creste peste limita as vedea.Nu stiu la tine cum sta treaba.Deci poti merge si fara acel radiator, dara cel mai in siguranta este sa il ai.Nu stiu de ce ti-a zis ca de pui altul o sa se duca si ala.Nu are cum, ala nu se strica niciodata, serios acum, la mine mamsina are deja 17 ani si nu l-am schimbat niciodata, niciodata nu am avut probleme la radiatoru ala.Nu stiu la tine ce problema ai avut,[oate ca ai dat cu el l-ai lovit stiu si eu si s-a stricat, dara asa singur ala nu se duce deloc cum zice memcanicu tau.Nu stiam despre ce racitor este vorba, acum ma dumerii.

| FakeJoker a răspuns:

Eu cred ca mecanicul asta vrea sa faci mai multe vizite pe la el. Nu exista asa ceva, nu se poate concepe. Ai ulei in vas? E clar, garnitura de chiuloasa e dusa, daca nu chiar chiuloasa, dar din moment ce motorul merge (momentan) e doar garnitura. Sugerez sa te duci la alt mecanic, sau chiar un service, mecanici astia de la colt stiu la fel de multe despre auto ca si bunicamea, ca masina are motor si cutie de viteze, atat. Du-te schimba garnitura, goleste uleiul din motor, goleste si apa din motor, si desigur completeaza cu altele.

| relian a răspuns (pentru FakeJoker):

Este vorba despre radiatorul suplimentar de racire a uleiului, unele audi au asa ceva, este un radiator micut, prin care circula apa si prin el trece si conducta de ulei.Nu are nimic la chiulasa.Probabil a lovit masina sia spart acel radiator, de regula este montat jos la baie, cel putin la mine, am un audi a6 acolo este, si daca dai cu el de pamant sau il lovesti il poti sparge si asa uleiul ajunge in apa ce zice el.Initial nici eu nu stiam de ce racitor vorbste.Pt ca radiatorul de ulei ala mare, principal este corp comun cu radiatoru de apa, deci mecanicu ala nu era idot sa ii scoata radiatoru si ramanea sa mearga fara apa laughing na stiut el, cel care a pus intrebarea sa explice care anume radiator.Alt radiator n-are care sa fie decat asta suplimentar.Asa ar putea sa mearga si fara, desi nu-i recomandat.Ala nu se strica niciodata, doara daca nul lovesti.

| George12356456 explică (pentru relian):

Zic de acel termoflot de langa filtru, imi pare rau ca nu m-am facut bine inteles. Nu am ceas de temperatura la ulei...cred ca o sa cumpar altul, nici nu stiu. Mulțumesc frumos.