| Ferii a întrebat:

Salut, se poate transforma un motor de diesel în benzina? Dacă da cât costă? (întreb pentru ca sunt curios).
P. S. se poate face drift cu un motor diesel de 3000 270cp?

Răspuns Apreciat de Editori
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se poate converti un diesel la aprindere prin scanteie, dar trebuie sa ii modifici complet camera de ardere; adica sa o faci mai mare (compresie mai mica), si sa ii adaugi bujie, in locul injectorului.
Injectorul la benzina vine de obicei in galerie (injectie indirecta), putine benzinare au injectia directa, ca la diesel.
Apoi mai ai de controlat aerul (clapeta), montat aprindere, si cam atat, in mare.
Insa motorul ala abia se va tarai, pentru ca pistoanele de diesel sunt mult mai grele.
Romanii au facut pe vremea comunismului niste motoare pentru ARO (la Brașov sau Câmpulung, nu stiu exact), care aveau la baza acelasi bloc, doar chiulasa era diferita, la diesel si benzina. Multa lume le trecea pe benzina, pe vremea aia fiind dificila pornirea pe motorina (nu existau aditivi de iarna).

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"se poate transforma un motor de diesel în benzina?"

sigur, păstrezi filtrul de aer, in rest schimbi tot