| AnonimuLl134 a întrebat:

Se pricepe cineva la Wv lupo motor 1.4 mpi (benzina )? Ma interesează consumu, fiabilitatea motorului si costurile de întreținere. Sunt incepator si caut o masina buna care sa consume putin iar costurile de întreținere sa nu fie mari. Am auzit ca acest lupo ar fi bun pe tru mine. Se merita sa o cumpar? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| alin131 a răspuns:

Salut,

Am inteles ca iti trebuie o masina de incepator care sa fie mica, consum mic sau bun si sa ai incredere in ea.

Eu fiind in domeniu nu iti recomand vw lupo pentru ca piesele la el sunt scumpe si greu de gasit. (sh banuiesc ca vrei).

In schimb iti recomand sa iti iei masina de la o firma serioasa de genul weltauto sau altele...

Acolo nu iti vei lua teapa cu actele, adica masina nu e furata si chiar ti-o vinde pe bune...

Al doilea pas e sa te orientez spre ceva ieftin ca si intretinere, fara prea mare bataie de cap in caz ca are o buba (fiind sh) si fiabila si incapatoare si demna de un incepator.

Adica skoda fabia 1. 4mpi sau 1.4 tdi (2002-2005). Masina asta te poti folosi de ea inca 4-5 ani si in timpul asta o sa iti dai seama ca ai facut o alegere buna si vei putea sa mergi sspre ceva profesionist (4x4).

Atentie modelul, si motorizarea si anul de fabricatie sunt perfecte pentru tine, dar nu inseamna ca prima care o gasesti e wow si buna de cumparat. Ia-l pe tatal tau cu tine cand te duci sa vezi o masina si eventual un mecanic bun chiar daca o iei de la reporezentanta si daca e ok o poti lua.

La anumite masini firmele de auto rulate ofera si garantie 6 luni sau un an. Iti recomand o firma serioasa si sa inspectezi bine masina.

Nu iti lua 1.2 pentru ca consuma mult (caroserie grea trasa de un motoras mic) ci 1.4 mpi (Raport perfect greutate-putere-taxe) sau 1.4 tdi(exact ca la 1.4 mpi numai ca zgomotos).

Tdi consuma cu 2-3 l mai putin la suta de kilometri dar la reparatie motorul tdi intotdeauna e mai scump...

Daca faci sub 15000 km pe an (faci si tu media pe zi) iti recomand sa iti iei 1.4 mpi.

De ce skoda fabia si nu vw polo sau fiat sau orice altceva?

Stiu despre ce masina vorbesc si am o experienta de cam 8 ani pe auto...

Pont: Poti suna la firme de auto rulate sa intrebi daca au desi te uiti pe siteurile lor si lasi nr de telefon acolo si cand apare ceva din ce iti doresti sa te sune pentru test drive si eventual achizitie (daca totul e ok)

Nu te atasa emotional de masina (nu e femeie) pentru ca dealeri auto te miros si iti pot mari sau tine pretul cum vor ei daca esti in limba dupa ea...

2 Nu crede decat ce scrie pe foaie, restul ce vorbesc dealerii sunt povesti sf...

3 Ia-o numai cand ai inima impacata si cand ii simti energia pozitiva.

4 Nu apasa pedala cum joci fotbal (respecta regulile de circulatie ca sa fi in siguranta si tu si noi restul )

5 Nu plimba femei pe gratis (nu esti taxi caritabil).

6 Cand te faci mai mare ia-ti un 4x4 pentru stabilitate mai mare (nu neaparat jeep) si motor potrivit (1.6 e destul la 105 cp).

Succes

| AnonimuLl134 explică (pentru alin131):

Multumesc frumos pentru sfaturi! Conteaza mult pentru mine niste sfaturi de la un om cu experienta in domeniu. Stiu si eu de la tata ca Skoda fabia e masina buna dar loganul ar merge pentru mine. Eu folosesc masina doar prin oras si cate o mica excapada pe la mare sau la tara. Am auzit ca loganul diesel e bun dar trebuie sa ma uit sa nu aiba probleme la injectoare, este adevarat? Pentru oras ce motorizare sa aleg diesel sau benzina si ce motorizare 1.2, 1.4, 1.6? In ceea ce priveste modelul masinii nu am preferinte doar sa nu am probleme cu ea ( motor, rugina, intretinere). Multumesc!

| alin131 a răspuns (pentru AnonimuLl134):

Skoda fabia 1 combi...

Fabia (mini tanc nemtesc), logan (corcitura romano franceza)...

| AnonimuLl134 explică (pentru alin131):

Multumesc frumos pentru sfat, voi cauta aceasta masina pe diesel.

| alin131 a răspuns (pentru AnonimuLl134):

Mă bucur că faci o alegere înțeleaptă.

Acum că ai ales modelul, caută una care sa îndeplinească următoarele condiții:

Acte in regula (daca e pers fizica să îți poată da fiscali)

Preț mediu intre cea mai ieftină și cea mai scumpă la același an și km

Sa arate și să meargă aproape că noua.

O energie frumoasa din partea mașinii ( prima impresie când o vezi și conduci)

Negociezi in limita bunului simt 200-400 euro că sa mai ai ceva bani de înscriere și benzina pentru inceput.

Abs asr și esp să aibă obligatoriu!

Aer condiționat, airbagurile sa nu fi fost sărite și daca e luată de la reprezentanta da un telefon la ei și întreabă dacă a avut dauna totala...

Sau cauți istoricul ei pe net după vin.

6 răspunsuri:
| florinflorescu a răspuns:

Salut, caut si eu masina mica cu care sa fac naveta la serviciu. eu am optat pentru vw polo in 4 usi, poate iau pe cineva la ocazie. eu am optat pentru motorina, desi pretul masinii pe motorina e mai mare, in timp isi merita banii, deoarece pe benzina consumul e mai mare cam cu 2l mai mult la 100km. plus ca benzina produce defectiuni la toba, pentru ca e coroziva, la 4 ani schimbi toba, motorul se strica mai repede. pe cand la motorina consumi mai putin dar motorul trage mai bine. si motorina are buba ei, ca iarna ingheata(sunt metode sa nu mai inghete), sau se mai infunda o piesa (imi scapa numele), dar per total motorina e mai ok. de ce vrei lupo? pentru ca e chiar foarte mica, cei din spate stau inghesuiti, iar porbagaj nu ai, probabil se rabateaza bancheta din spate si ai un pic de porbagaj. iti doresti masina cu 2 locuri? de fapt ce vrei sa faci cu masina asta? trebuie sa stii ce ai nevoie ca sa stii ce fel de masina iti trebuie. succes.

| Mircea049202 a răspuns:

Salut! Costurile de întreținere nu sunt mari, dar trebuie să te gândești cat de temperat ești tu in trafic, ca începător. Daca îți place viteza, orienteaza'te spre un motor de măcar 1.6 diesel. Pentru cel de 1.4 vei scoate ceva bani pentru benzină. Inainte de a cumpăra o mașina, nu te grăbi, și nu te lua numai după aspectul exterior al mașinii. Noroc!