| Bybanu a întrebat:

Salut soferii! Maine am examenul auto [traseu]. Ce ma sfatuiti?

Azi am facut o ultima sedinta dar din cauza problemelor familiare am fost cam grabit si instructorul mi-a spus ca, conduc bine doar ca ma cam grabesc si pana acum nu m-am grabit. Mie unu nu mi s-a parut ca acceleram tare mereu dar na...incerc maine sa merg cat de incet si legal se poate.

Repeat: Ce ma sfatuiti? Ce sa fac, ce sa consum, cum sa ma comport..etc.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Poti lua un calmant care nu afecteaza capacitatea de conducere si sa mananci bine dimineata. Valeriana iti recomand e destul de bun pentru emotii

| Bybanu explică (pentru mgtow):

De unde sa mai i-au calmante acum searalaughing

cred ca un ceai si niste sandwisuri de dimineata ar fi de ajuns nu? tinand cont ca ma trezesc la 6 dim, plec la 6.30-6.40, la 7.30 ma intalnesc cu instructorul si de acolo ma duce el la exam [acolo unde sa da]. La ce ora se-o da, nu stiu!

eu nu prea am emotii pana nu vad masina si politistul laughing dar atunci, mai am un pic si tremur laughing si apas pedalele de zici ca are turbo masina

| mgtow a răspuns (pentru Bybanu):

Da o fuga la farmacie ca prinde bine, iei una dupa ce mananci dimineata si pleci

| Bybanu explică (pentru mgtow):

Pana ajung la farmacie se face dimineata...
in fine.

o sa incerc un ceai de ierburi din astea, care am batut si cand m-am dus la sala si n-am avut nici o emotie, teama.

si in afara de meniu nu ma mai sfatuiti altceva in legatura cu condusul, cu politistul ...sa vb cu el, sa nu vb, sa merg mai usor decat mergeam cu instructorul sau la fel...

ca vazusem pe un blog ca cica e bine sa conduci mai sportiv cu politistul laughing)

| mgtow a răspuns (pentru Bybanu):

Ee daca mergi regulamentar nu ai treaba, in Brasov toti politaii in afara de o piticanie nu te pun sa faci parcare la B eu radeam cu ei cand am dat examenu la autobuz si autotren.

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu consumi nimic ce sa consumi?
esti atent, te concentrezi, casti ochii dupa semne si dupa pietoni

| Bybanu explică (pentru suntserios):

De consumat: ceai, cafea cv.e si dimineata.

| suntserios a răspuns (pentru Bybanu):

Mananca si tu ce mananci in fiecare dimineata, oricum nu are importanta

| Bybanu explică (pentru suntserios):

Aia e si problema, ca eu de obicei nu mananc dimineata..doar beau o cafea cu lapte sau ceai... mananc cand stiu ca plec mai mult timp...

o sa mananc, dar nu prea mult sa ma i-a cacarea pe acolo rolling on the floor)))

| suntserios a răspuns (pentru Bybanu):

Ia si tu 1-2 pachete de biscuiti cu tine daca o sa ti se faca foame. ai bine te ai concentra pe condus maine decat pe meniu happy

| OldSoul a răspuns:

Trage de timp cat poti, altceva nu ai ce face.

| Bybanu explică:

PS: grabit a zis el, eu fiind suparat...

| gtr2rr3 a răspuns:

Incearca sa scapi de emotii, fi calm, da drumul la ambreaj si pleaca!

| Popescu_Gh_1953 a răspuns:

Mergi ca pana acum. Sunt sigur ca nu treci de 50 km / ora. Fii atent sa nu ai grija in indicatiile agentului. Te poate pune sa intri pe o fundatura si apoi sa iesi cu spatele, daca iesi esti mort. trebuie sa iesi dirijat de o persoana, asa ca invita-l pe organ sa te dirijeze altfel nu iesi. Daca treci de testul asta esti mare. Sau poate pune pe concurentul dinaintea ta sa intre intr-o curte, dupa care te pune pe tine sa iesi cu fata si sa o iei la stanga, sa va intoarceti de unde ati plecat. Daca strada are doua benzi pe sens, cand o iei la stanga treci peste liniile continue si esti picat. La sensurile giratorii, nu intri daca in sens este o masina, decat dupa ce aceasta trece de masina ta. Si multe altele. Deci, atentie mare, caci organul vrea sa te pice, tu vrei sa treci. Crezi in puterea ta de concentrare, fii mai bun ca " organul " si " TRECI TESTUL ". " SUCCESURI! "

| Bybanu explică (pentru Popescu_Gh_1953):

Nu are voie sa te mai incurce din cate stiu...te poate intreba doar: ai voie pe acolo...etc

| mgtow a răspuns (pentru Bybanu):

Mai sant smecheri care te incurca intentionat

| Popescu_Gh_1953 a răspuns:

Tu faci acum un scenariu cum ca ai urma sfaturile cuiva care ti le-ar da si ai fi sigur de reusita. dar nu este asa! cand urci in masina devii emotiv si actionezi " instinctiv ". Eu am zeci de ani vechime si " organu' " nu-mi da niciodata dreptate. el este cel care are ultimul cuvant. Eu iti doresc sa fii tare, sa fii calm, sa nu uiti ce te-a invatat instructorul, inclusiv sa nu fii grabit si maine sa ne spui ca " ai reusit ". Cand a dat sotia mea examenul, instructorul a invatat-o : " doamna, sa urcati prima! " intr-adevar era traseul cel mai usor, de cateva sute de metri. si instructorul stia asta. Acum ceva amuzant. sotia mereu uita sa accelereze cand pleca de pe loc si " murea motorul ". Inainte de examen, am dus-o pe un drum necirculat si am exersat porniri cu motorul turat. La plecare i-am amintit : vezi sa accelerezi cand pleci! Si in timp ce politistul verifica niste file dintr-un dosar ii zice : porniti doamna, ce mai asteptati. Doamna, isi aduce aminte, calca ambreiajul, baga intr-a intaia tureaza motorul si cand da drumul la ambreiaj ( stil incepator ), pur si simplu " il da pe spate pe politist. Acesta nu zice nimic, dar dupa vreo patru sute de metri ii zice : " gata doamna, trageti pe dreapta si coborati ". Si stiti ceva : " mi-a placut plecarea "! Si a luat examenul. Pana si fata noastra care privea cu mine a exclamat " " mai tata, tu ai vazut ce pornire a facut mama? ". N-a mai reusit asa pornire niciodata.

| Bybanu explică (pentru Popescu_Gh_1953):

Salut, sunt foarte suparat ca n-am luat si pentru ca am fost singurul din 3 care n-a dat spaga.
In primul rand am fost 3 insi dar fiecare conducea pe masina lui.
Primul a plecat cu politistul fara martor.
Al doilea era o fata care nu a pus-o la volan ci m-a pus pe mine si pe ea martor. Dupa ce ma picat mi-a zis ca pot pleca..deci fata a ramas fara martor la fel ca primul ceea ce inseamna doar: SPAGA

Cum am picat!?
-am trecut pe galben ceea ce nu este adevarat, cand eram app de zebra m-am uitat in seamaforul de jos si era verde.dar dupa ce a calcat politistu frana s-a facut galben...
-erau 2 benzi cu marcaje, spre stanga si inainte. m-am incadrat din timp pe cea de mers inainte si a trebuit sa ma opresc la semafor. cand m-am oprit asta m-a luat ca cica am calcat pe linia continua :| what?
-pe un drum cu 2 benzi si linie de tramvai [ca aici http://www.legislatiarutiera.ro/......ile_36.jpg ], o banda era ocupata de masini parcate. unul mai in departare avea usa deschisa, am incetinit pana sa ajung la el, a inchis omul usa dar tot statea langa masina. eu m-am asigurat in oglinda, am dat semnal si am dat sa-l ocolesc pe om, incet. politistul pune frana brusc, la distanta de app 2 masini fata de omul acela. ce imi spune: bai baiatule tu nu vezi ca era sa faci accident? dupa asta trece unu cu viteza pe linia de tramvat si zice iar: ba baiatule tu vezi ca era sa intre ala in tine? iar: ba baiatule tu nu vezi ca te sui pe linia de tramvai?
Si ii zic: nu sunt pe linia de tranvai! el: cum nu esti, nu vezi ca esti cu botul masini pe linia de tramvai! si ii zic: pai nu sunt, abia ca am trecut de pietrele astea patrate de pana in linie. si imi spune: ia deschida ba usa si uitatate. Deschid usa si abia ca ma trecusem cu juma de roata pe pietrele alea de langa sina. [piatra ma refer la pavelele alea de pana in linie]

La faza cu semaforul a intrebat-o pe tipa din spate: martorul e adevarat ca era semaforul de culoare galben. Aia zice nu! Pe urma o intreaba iar: esti sigura ca nu era semaforul galben si aia zice: nu stiu! Si pe urma ii spune: de ce nu esti atenta!

Dupa ce mi-a spus ca trag pe dreapta, mi-a dat punctele etc.mi-a zis doar treci in spate, la pus pe instructor sa-l duca in alta parte..si puteti pleca.
Instructorul meu a fost in spate cu alta masina cu instructorul fetei martor.
Acesta mi-a spus ca la semafor am gresit, hai sa zicem, dar la tipul cu usa, incetinisem, nu era nimeni in spatele meu sau pe linie sa zici ca intra in mine.

Oricum, din start 2 spagi.
Plus ca legea nu imi interzice sa nu urc pe linia de tramvai. Ceea ce domnul politist n-a stiut.
Legea spune asa:
"Pe drumurile publice cu cel mult doua benzi pe sens si cu a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului langa axul drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului la apropierea acestuia."

sincer sa zic meritam punctele de la semafor..restul nu au fost adevarate.