| GoGu7 a întrebat:

Salut, stie cineva cat ma costa un set de segmenti la un opel astra g, motor 1.6 benzina 8 valve, 101 cp? Dau funda celui mai rapid!

Răspuns Câştigător
| kar1GaNNN a răspuns:

Un set de segmenti este in jur de 300 RON, depinde de unde ii cumperi.Cuzinetii vei sti daca trebuiesc schimbati doar dupa ce desfaci motorul, daca nu sunt uzati atunci nu trebuie, insa dupa 400. 000km m-as mira sa nu fie uzati. Uleiul de la cutie nu are legatura cu kit-ul de ambreaj, in sensul ca kit-ul de ambreaj poate fi bun dar iti scapa ulei pe la simeringurile acelea care sunt acolo.La fel ca si la motor vei vedea daca trebuie sa schimbi kit-ul de ambreaj doar dupa ce il desfaci, daca discul de ambreaj este uzat, deci stratul de ferodou de pe disc este foarte subtire atunci iti recomand un kit nou de ambreaj(placa de presiune, disc, rulment). Acesta este undeva pe la 500 RON de la Sachs, sunt foarte bune.

2 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu stiam ca motorul de 101 cp de pe Astra G e 1.6 16v nu 1.6 8v.

| GoGu7 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Pe opelul meu am motor sport 1.6 benzina 8v, motorul este facut de General Motors nu de opelwinking + ca al meu este Opel Astra G CC