| lucius42 a întrebat:

Stie cineva ce model de faruri trebuie să-mi pun la un Seat Ibiza 2004? Gen voltaj sau dimensiune etc? Vreau sa le schimb din galben pe albwinking

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu mă pricep la asta. Dar poti să scoti becul de acolo, îl arati vânzătorului, si el stie ce să îți dea. Oricum tot tu îl scoti si tot tu îl pui la loc pe cel nou.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Faruri?!? Nu trebuie o dimensiune anume, ci un model anume, respectiv faruri de Seat Ibiza 2005.
Totuși, ma gândesc ca vrei sa schimbi doar becurile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Farurile nu au voltaj, poate becurile.

| sierra1 a răspuns:

Farurile pentru modelul tău sunt standardizate, nu ai de ales. Becurile da, și toate sunt de 12 v

| anonimg a răspuns:

Te vor ajuta vânzătorii de la magazinele de piese auto dacă le vei duce cartea mașinii, ori talonul sau orice alt document care descrie masina.
Ei au programe în calculator în care se introduc toate datele mașinii (model, an fabricatie, etc) si vor vedea toate piesele compatibile cu masina respectivă.

O alta metoda este sa te înregistrezi pe forumul seat din tara(trebuie să existe) si sa pui întrebarea acolo.

Sau scrii in engleză pe Google "seat Ibiza 2004 faruri". Folosesti Google translate.

| lucius42 explică (pentru anonimg):

Da ok am crezut că se sub înțelege că e vorba de becuri având în vedere ca am menționat de voltaj.deci becurile au o dimensiune anume sau altceva care le diferă?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru lucius42):

Ce de experti...
Becurile pentru fazele de drum si de intalnire, precum si cele din proiectoarele de ceata, sunt modele H.
Din ce am vazut acum intr-un catalog de piese, poti avea far cu becuri separate pentru faze, anume H7 - faza scurta si H3 - faza lunga, sau far cu un singur bec H4, pentru ambele faze.
Mai exista si faruri cu xenon, acolo cred ca e H7 - faza scurta xenon, si H3 - faza lunga halogen.

| lucius42 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi frate în sfârșit cineva care mă ajutăwinking

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru lucius42):

Nu mă pricep la asta. Dar poti să scoti becul de acolo, îl arati vânzătorului, si el stie ce să îți dea. Oricum tot tu îl scoti si tot tu îl pui la loc pe cel nou.

| Dadboyyy a răspuns:

Iti trebuie faruri x368x chinezesti
Au culoatea maroniu si alb?