| kuviCk a întrebat:

Stie cineva ce se intampla daca conduc fara permisul de conducere la mine? Daca ma opreste politia, ii dau toate actele in afara de permis(care nu este la mine). Scrie undeva ce se intampla? E amenda? De cat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 35.
  (2) Participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente prevăzute de lege."
"ART. 101
  (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
18. nerespectarea obligaţiei conducătorului de vehicul de a avea asupra să documentele prevăzute la art. 35 alin. (2)."
Amenda este de la 6 la 8 puncte-amenda, in prezent de la 870 lei la 1.160 lei. Daca se plateste in 4 de ore se va plati numai umatate din minim, respectiv 435 lei.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scrie in codul rutier daca ai fi luat permisul pe bune ar fi trebuit sa stii ca e o contraventie

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu stiu exact; dar platesti cam 500 lei amenda + 3 puncte penalizare; asta dupa ce te verifica in baza de date si nu ai cumva permisul suspendat ori anulat