| Regard a întrebat:

Salut, știe cineva cum pot conecta un subwoofer de mașină(activ) la PC și să-l alimentez la priză?
Dacă e posibil, îi mai pot agauga niște boxe? Cum?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

La o simpla cautare pe Google ai fi gasit informatiile necesare, si probabil ai fi asteptat si mai putin timp, dar acum asta e.

Tutorialul aici: https://www.youtube.com/watch?v=fer9x-al29w

Poti adauga si alte boxe, dar vei avea de ales intre un sunet slab, si a suprasolicita amplificatorul, astfel te poti astepta sa cedeze.

Detalii aici: http://sistemehifi.ro/despre-legarea-in-serie-si-in-paralel-a-difuzoarelor/

Acum desigur, precizez ca ceea ce vrei sa faci tu se numeste improvizatii, deci sa nu ai mari asteptari fata de durata de viata.

| Regard explică (pentru OldSoul):

Am vazut acel video, as vrea sa cumpar o sursa noua pe care sa o leg la subwoofer, ai vreo idee in legatura cu sursa?
O sa achizitionez un subwoofer de maxim 250-300w.
Si...sti cumva cum as putea conecta boxele la subwoofer? ma refer la fire...

| OldSoul a răspuns (pentru Regard):

Legat de sursa, nu stiu, cu cat mai puternica cu atat mai bine.
Cat despre boxe, totul tine si de cati ohmi are subwooferul.
Dar din nou, nu e recomandat sa faci asa ceva.
Eventual mai cumperi un amplificator. Sau cumperi doar un amplificator in 4 canele, subwoofer pasiv, pe care-l legi in bridge, iar boxele pe cele doua canale ramase.