| amutu1 a întrebat:

Salut, știe cineva dacă este vreo problemă dacă merg cu cureaua de accesorii la mașina rupta? Adică ce consecințe ar putea urma?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Depinde ce masina ai ca nu ai spus. Cum ti-au spus si ceilalti riscurile sunt diferite.
Daca ai pompa de apa pe cureaua de distributie poti merge cu masina cat sa ajungi acasa sau la service fara mari probleme. Nu o sa-ti mearga aerul conditionat (daca masina are asa ceva), servodirectia (daca este hidraulica si nu electrica) si alternatorul deci bateria nu se va mai incarca si se va descarca destul de repede. Mie mi s-a rupt in mers fulia de la alternator la Dacia Logan 1.4 benzina si instant s-a aprins becul de baterie, am ramas fara servodirectie (deci directia mergea greu), aer conditionat nu am. Eram la 30-40 de km de casa, am inchis imediat geamurile electrice fata, am oprit radioul, am avut noroc ca era zi deci nu aveam nevoie de lumini, am ajuns acasa cu bine.
La masini mai vechi ca Dacia 1310 care au pompa de apa pe cureaua de accesorii nu mai poti merge deloc pana nu schimbi cureaua, iti "fierbe" lichidul de racire in motor aproape imediat.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde de distanta. Sa o muti 10 metri e ok, sa circuli ca si când ar fi perfect funcțională e riscant. Depinde ce accesorii ai pe aceasta curea. Sigur vei ramane in scurt timp fara încărcare, posibil sa nu ai servo, clima, sau chiar răcire, ceeace poate duce la griparea motorului.

Răspuns utilizator avertizat