| ViviC a întrebat:

Stie cineva daca merge sa pui pe un Astra G 1.7 td, motor tot de 1.7, dar dti?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti pune, dar ai nevoie de mai multe, nu doar de motor.
1.7 TD e motor cu injectie indirecta, 100% mecanica, iar dti e motor cu injectie directa, controlata electronic (are calculator motor).
Odata ce vii cu motor dti + calculator, vezi ce mai ai nevoie:
1. vezi instalatia masinii daca e prevazuta pentru ECU (calc. motor), sau trebuie schimbata si aia
2. vezi daca ceasurile pot comunica cu ECU, sau ai nevoie de altele (actualele lucreaza probabil direct cu senzorii motorului TD)
3. vezi ce cutie de viteze ai, daca e aceeasi cu cea montata la motoarele dti, sau macar daca e compatibila.
4. cred ca ai nevoie si de alti suporti motor
5. motorul dti cred ca va trebui programat ca sa porneasca cu contactul masinii (imobilizatorul se afla in pompa de pe motorul nou).
Ca rezumat, cu siguranta se poate, pentru ca 1.7 dti este motorizare de fabrica pentru Astra G, dar trebuie sa vezi cate piese trebuie schimbate.
Iar ca o parere personala, eu nu as trece de la motorul TD (tc4ee1) la cel cu injectie directa (y17dt, parca), din mai multe motive:
-puterea la TD este de 82cp, la dti de 68-75cp
-pompa de injectie la TD este un Bosch al naibii de rezistent (indestructibil), cea de dti este tot Bosch, dar gama VP, foarte proaste din cauza imobilizatorului (partii electronice)
-consumul este tot pe acolo, sau mai mic (la TD), iar flexibilitatea motorului 1.7 TD nu stiu daca o vei intalni la dti.

| romeo78 a răspuns:

Dacă este vorba de motor montat pe acest model, da se poate. Dar, trebuie umblat la computerul mașinii ca să recunoască motorul, iar motorul trebuie montat cu întreg ansamblu motor, ambreiaj, cutie de viteze. Altfel, riscați distrugerea actualei cutii de viteze.
Succes!