| George225 a întrebat:

Salut, stie cineva vre.o aplicatie cu care sa invat sa schimb vitezele la masina?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa de greu este? Prin practica ai sa schimbi treptele de viteza doar din reflex. Fara sa iti iei privirea de la drum.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eee hai, cum spanac sa inveti schimbatul vitezelor pe aplicatie?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da! Se numeste "condus la rece", si nu are nevoie de update-uri. Ai nevoie doar de o masina parcata si asigurata cu frana de mana, si incepi sa te joci; Calci ambreajul pana la fund, dai 1, simulezi o plecare de pe loc, il calci iar, dai 2, ii dai drumul apasand acceleratia, apesi iar ambreajul si dai 3... Tot asa, pana la ultima viteza, apoi simulezi o frana de motor...
Pare o joaca, dar e destul de utila si aia. Eu aveam vreo 10 ani, si o Skoda 1000MB pregatita de remat. Dupa aia am trecut la exercitii pe Dacie cu motorul pornit, fara supraveghere, si am inclinat un stalp. Tu sa fii cuminte!

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Mergi in masina... Si incepe sa te joci cu schimbatorul de viteze. Le vei invata pana in maxim o ora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vere, pai exista cam doua tipuri de cutii: manuala si automata. La manuala schimbi tu vitezele, si asta poti reusi doar exersand. Mie nu mi se pare greu absolut deloc.
In schimb, la cutia automata doar pui nuca in D (drive) iar apoi cutia schimba singura vitezele. Daca crezi ca nu te descurci, iti recomand cutie automata, tu practic trebuie doar sa tii de volan, plus acceleratie si frana. Bafta.