| anonim_4396 a întrebat:

Stiti ca Skoda au niste modele interesante si mi se pare masina ok pentru Romania. Deci ce ati alege? Skoda Octavia/Rapid/Superb 2014+ 2.0 TDI 184 cp DSG 6 trepte, Sau 2.0 TSI 220 cp DSG 6 trepte?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Mie nu imi place skoda mai bine bmw sau audi dar nu ieftineala.

| Sofer a răspuns (pentru mgtow):

Intr-adevar arata bine skoda interior exterior dar audi sau bmw clar laughing mai ales bmw 320 Gt care mi se pare genial. Foarte spatios. Si audi mai degraba a6

| mgtow a răspuns (pentru Sofer):

BMW seria 4 e o masina destul de reusita comparativ cu restul la un pret de max 50.000€ apoi vine M2 M4 si I8

| Daniel323 a răspuns (pentru Sofer):

N-ai idee cum poti sa umilesti un BMW 320 gt de 184 de cai cu o Octavia 4x4 tsi de familie plina cu bagaje.
Unul cu un model nou 320 gt s-a postat in spatele meu pe autostrada pe banda 2 cu claxoane si flashuri ca sa ma dau la o parte, chiar daca aveam 3 masini in fata care efectuau si ele o depasire.Nu l-am bagat in seama am efectuat depasirea, m-am dat la o parte si ghinionul lui a fost sa fie autostrada goala pe vreo 60 de km.
La consum sta mai bine, dar sprint si viteza nici pe departe.M-am jucat cu el ca soarecele cu pisica.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

2.0 TSI fara nicio ezitare.
Si daca ar fi de ales intre modele, man Superb ar fi logic ca e cea mai mare si mai bine dotata

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am condus un Rapid 1.0 TSI, e destul de misto masinuta. Cine a mers pana acum Golf 4 ALH si credea ca are racheta, s-ar simti zmeu cu ea.
Daca ar fi sa iau, 2.0 TDI si DSG s-ar simti bine, dar fiabilitatea nu e nelimitata, cand isi face termenul (~300. 000km) e buna de aruncat, ca e extrem de scumpa la piese, si cedeaza toate pe rand, nu ajungi acasa de la service cand e "gata", ca trebuie sa o duci inapoi (injectoare, turbina, chiulasa, volanta, cutie, rugina).

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

2.0 TSI e mai prost decat 2.0 TDI, nu recomand. Poate le-au imbunatatit, dar primele TSI/TFSI erau nasoale, mancau ulei de noi, probleme electrice, daca nu ma insel, si distributia slaba.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Ca sa fac o comparatie, Rapid e facut pe platforma de polo, Octavia pe cea de golf iar Superb pe cea de passat. Cred ca dintre cele 3 as merge pe octavia fiindca este suficient de spatioasa, confortabila, dotata, stabila, etc, etc. Rapid e facut ieftina (in poza nu pare) iar superb mi se pare prea multa masina pentru drumurile noastre. Ca motoare as merge pe 2.0 TDI deoarece VW(automat si skoda) a avut niste probleme cu motoarele pe benzina si nu sunt sigur daca le-o rezolvat pe octavia 3. Eu am Seat Exeo 2011 2.0 TDI 143cp (si seat foloseste aceleasi motoare) si rare ori am unde sa ii folosesc pe toti. Dupa mine o octavia de 150cp e ideala pentru Romania. Daca vrei musai ia versiunea de 184 happy

| Daniel323 a răspuns:

Au aceleasi piese ca pe Audi sau VW. Piese se gasesc peste tot si sunt destul de ieftine. Daca te uiti pe site-uri straine veziSkoda de cativa ani cu 400.000 sau 500. 000Km.
Pe la noi cine mananca rahat despre ele ca nu sunt bune a avut vreo experienta trista cu vreun cazan luat cu 1000Euro cu 1.000.000 km.