| Începătorul988 a întrebat:

Strict pentru masinile produse intre 2005/2008
1.9TDI 105CP sau 2. 0TDI 140CP
Gama VAG.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lasa tdi.u ca costa mult in reparatii, TFSI e fiabil dar daca e fara turbo si mai bine asa nu te preocupa turbina ca se strica

| Începătorul988 explică (pentru mgtow):

Si dupa ce sa ma uit? Diesel

| mgtow a răspuns (pentru Începătorul988):

Benzina

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vrei caruta fiabila, 1.9 TDI.
Daca vrei putere, si nu te deranjeaza servisarea tripla, ia 2.0 TDI.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am prieten cu 1. 9TDI care tocmai ce si-a schimbat volanta si dupa cateva saptamani ii patineaza ambreiajul. 1.9 blc parca.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

Si eu am avut 1.9 AFN, care se strica si cand statea pe loc, dar comparabil cu 2.0 TDI, e un motor pe care il poti prinde bun.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ii bag eu ei in cap Focusu'. Mai luam inca unul, pe mine nu m-ar deranjam laughing) tot un 2.0 facelift

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

Eu unul nu renunt la Opel, nici pentru Ford.
Am prins un Focus frumusel, dar nu ma atrage... Nu e dezamagire deloc, in comparatie cu Passat, dar nici pe asta nu o tin.
Poate doar un Merc, ma mai da jos pe mine din Vectra.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am condus Vectra c, nu imi place. Astra h, meh, nu imi place nici mie, nici iubitei mele interiorul. Avand deja una in familie. Poate un Astra j, dar parca ne-ar depasi bugetul ce motorizare as dori eu.

| Frank51 a răspuns:

Adica ce am prefera? Clar ca 2. 0TDI 140CP.

Eu am codul motor AVB(daca il stii), am turbina VNT17, injectoare de ARL(150cp), din pacate am intercooler stock si nu il voi schimba. Daca aveam si intercooler de ARL ducea undeva la 150, dar cu asta stock am undeva la 135.

O data ce te obisnuiesti cu ceva caluti, e greu sa conduci ceva slab.

| OldSoul a răspuns:

Daca zici ca e pentru iubi, atunci e clar, 1. 9TDI deoarece nu cred ca-i trebuie ei 140CP astfel incat sa te gandesti la acest compromis.
Cauta fara filtru de particule si ai scapat de 2 batai de cap, aici ma refer la pompa de ulei, si respectiv la filtrul de particule.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

La preturi sunt asemanatoare. Nu difera cu mult. Ii placea foarte mult tinuta de drum la a3-ul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai e bun fordu? e de moși?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing))))))))) Mare adevăr zici fratello

| Începătorul988 explică (pentru anonim_4396):

Caut masina pentru a i-o face cadou iubitei mele. Rupe Fordu' normelewinking 230, si mai avea pedala.

| Începătorul988 explică (pentru anonim_4396):

230 si inca mai avea pedala. E dă "mosi"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

Estewinking

| Începătorul988 explică (pentru anonim_4396):

Cum zici tu. VAG inca se gandeste cum sa faca fiabilitatea motorului de 2.0 happy