| anonim_4396 a întrebat:

Salut,

Sunt în căutarea unei căruţe de familie care să înlocuiască mai bătrânul Logan, care şi-a făcut şi încă-şi face datoria cu brio. Doar că e puturos (1.4 benzină, 75 cai - nu că aş vrea speed monster dar când e full e enervant de lipsită de zvâc), când o scoţi puţin din zona de confort consumă ca proasta, izolaţia cabinei mi se pare deficitară şi nici nu are aer condiţionat (după un drum vara, pe la ora 3, prin Bărăgan, în cea mai caldă zi din an, în care dacă deschideam aerul sau geamurile parcă mă uitam în cuptor dacă s-a făcut plăcinta, parcă nu mai vreau fără climă ok).

Am pus un poll, vă zic mai jos cam care e treaba şi apreciez sugestii, poveşti, observaţii, propuneri şi comentarii, în principal despre modelele propuse, dar şi despre alte opţiuni OK. Preferabil din proprie experienţă de şofat-deţinut etc.

Buget: 5.000-8.000 EUR, preferabil cât mai puţin (să rămână de reparat defecte ascunse sau pur şi simplu pentru surprize neplăcute)
Stare: SH
Motorizare: Diesel, Euro 5
Capacitate cilindrică maximă: 1.600-1.700 cmc
Consum mixt dorit: maxim ~6l / 100 km
Vechime: din 2010 încoace
Caroserie: break/suv, berlină, hatchback / monovolum - în ordinea asta
Rulaj maxim: 80.000-100.000 km
Transmisie: manuală

Mă interesează să satisfacă cât mai bine următoarele clase de criterii, în ordinea importanţei:

A. Întreţinere:
1. Să nu fie năpăstuită de probleme majore care să necesite drumuri frecvente la service (adică să nu aibă prea multe hibe de construcţie ca model pe sisteme principale - motor, transmisie, direcţie, frânare, amortizare, evacuare, electric)
2. Să aibă costuri cât mai mici de întreţinere
3. Să se găsească piese la preţuri cât mai mici (originale sau aftermarket viabile)
4. Să nu fie service-urile oficiale pline de lipitori incompetente (că nu mă pricep foarte bine la maşini şi m-ar face de numa')

B.Caracteristici spre musai:
1. Gardă decentă la sol (prietenii care şi-au şters nasul maşinii de borduri ştiu de ce)
2. Burtă bine protejată (să nu crape ce e sub ea de la orice pietricică)
3. Spaţiu generos de depozitare în portbagaj (măcar cât are o Dacie Logan berlină sau pe aproape)
4. Fiabilă pentru utilizare cam 70% în oraş, 20% în afară şi pe autostradă, 10% unde pune cioara frână (hârtoape, hăuri, vortexuri spontane)
5. Aer condiţionat, musai
6. ABS, ESP etc.

C. Nice to have:
1. Oglinzi devigrante
2. Parbriz încălzit
3. Parbriz heliomat
4. Park assist
5. Sistem audio standard decent
6. Spălare faruri

D. Securitate:
În banii ăştia, cam greu ceva foarte OK din punctele astea de vedere. Toate par varză pe lângă un Subaru, care însă e scump ca ciuma din toate punctele de vedere.

Topul meu:
Skoda Octavia - pare cea mai bună idee
Dacia Duster - locul 2, fiindcă în varianta 1.5 2x4 îmi satisface majoritatea criteriilor, inclusiv taxe şi casco ieftine, dar parcă mi-ar plăcea ceva mai confortabil
Opel Astra - a treia cea mai bună idee, so far
Ford Focus - pare o idee ok, locul 4 so far
Hyundai i30 CW - nu ştiu nimic despre el, nu cunosc pe nimeni care să aibă, dar văd păreri foarte bune pe net
Ford C-Max - mi s-a părut interesant şi mai spaţios
Opel Zafira - în loc de Astra break
Kia Ce'ed - nu prea ştiu despre ele mare lucru, par opţiuni de buget ok-ish
VW Golf - cam scump la cumpărat şi piese, aş prefera să mă descurc mai ieftin. Mi se pare că are adaos de fiţă în costuri, adică nejustificat mai mare faţă de ceva similar de la Skoda, Opel sau Ford
Renault Megane - are hibe cunoscute cam enervante şi e scumpă întreţinerea chiar şi faţă de un focus, dar mi-a plăcut mult cât de comod şi uşor se conduce, e foarte prietenoasă
Renault Laguna - habar nu am cât de ok poate fi, bănuiesc că cel puţin la fel de OK ca un Megane
Citroen C4 - not so much, pare să aibă mai mult gadget value, parcă nu-mi inspiră încredere
Citroen C5 - nu prea, din motive similare cu C4

Logan - e meh, maşină în cel mai primitiv sens al cuvântului dar face treaba, mă gândesc că un diesel model nou cu de toate pe el ar putea fi o experienţă ceva mai bună şi ar satisface cele mai importante criterii. Dar parcă mai degrabă nu.

So, thanks in advance, abia aştept să aud ce ziceţi.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu iti recomand Opel Astra sau Zafira, Opelurile dupa 2004 mi se par cele mai bune SH-uri la ora actuala.
Motorizarea 1.7 CDTI se incadreaza in cerintele tale, dar eu te sfatuiesc sa iei 1.9 CDTI, e mult mai ok, si la consum/taxe nu se simte diferenta. Unele au 120CP si se misca ok, altele au 150CP (cu acelasi motor) si zboara. Probleme am vazut la Zafira cu pedala de acceleratie (boala cronica la unele Opeluri), injectoare infundate daca alimentezi la galeata de la CAP (nu pari genul), si unghiuri moarte cam maricele, lucru care te-ar putea incurca mult, daca zici ca o vrei mult la urban.
A doua optiune propusa de mine, Astra H, e cam nasoala la confort (adevarul e ca am in prim-plan una cu suspensie sport de fabrica), pozitia cam inghesuita in scaune (dar fata de Golf 4 tot e mai buna), si portbagajul mic daca nu e break. In rest ador masina, are tot ce vrei, pentru mine e o placere sa conduc asa ceva.
Am o Kia C'eed 1.6 CRDI (parca) in familie, din 2007, e foarte ok, confort, aspect, performante, si nu am auzit niciodata sa aiba probleme cu ea, altele decat surprize de parcare (tinichigerie).
Skoda, Seat, Volkswagen... Zic pas. Nu m-am mai dat cu modelele noi, dar tot ce face VAG-ul numai progres nu se cheama. Motoarele vraiste, electronica la fel, iar mai nou, mi-a zis un prieten pasionat de VW-uri, ca a mers cu modele dupa 2012 si suna a tabla goala, mai ceva ca Loganul.
Succes cu alegerea, eventual mai da un reply pe aici, ca sunt curios ce ai ales.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut,

Mulţumesc pentru răspunsuri. M-am putat puţin la Zafira, pare foarte OK, nu te rupe cu toate costurile posibile de service şi întreţinere precum alte mărci şi îmi place. Nu aş fi zis că iese în evidenţă prin unghiurile moarte în trafic (ceea ce pentru mine e destul de nasol, dacă te plimbi prin Bucureşti te poate costa un accident sau două, chiar dacă minore). Oricum, mi-au plăcut de când le-am văzut prima dată prin trafic.

Nu ştiu dacă chestia cu VAG e atât de nasoală, cel puţin Skoda mi se par spartane, durabile şi destul de simple încât să nu aibă prea multe defecţiuni frecvente. Ce mă sperie e service-ul Porsche unde trebuie să mergi şi probabil să laşi x3 / x4 decât ai lăsa pentru Duster la aproape orice. Sau să te duci în altă parte şi să nu te ţină piesele/manopera.

Aşa că am găsit un Duster OK, foarte puţin rulat, 4x2 Diesel 110CP din 2010, m-am interesat puţin de costuri şi pare dacă cea mai compatibilă alegere de buget. Dacă e cu totul în regulă îl iau pe ăla, altfel poate mă uit şi de Zafira, măcar un test drive să văd cum mi se pare.

Mulţumesc pentru răspunsuri!

3 răspunsuri:
| Clausd10 a răspuns:

Poate un Opel Zafira 1, 7? Intruneste majoritatea cerintelor expuse de tine. Nu stiu daca punctele 3 si 5 din capitolul C, in rest le are cam pe toate. M-am uitat la ceva modele, e urmatorul target pentru mine. Dar e doar o parere. Si sigur imi vor sari fani ai altor modele in cap. De aia am mentionat: e doar parerea mea. Succes.

| anonim_4396 explică (pentru Clausd10):

Mulţumesc de răspuns, e interesant să s-au găsit direct două recomandări de Zafira happy