| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Salut.
Sunt în căutarea unei mașini, mai ales că sunt începător vreau sa aleg ceva ieftin și ușor de întreținut și binenteles ușor de controlot.
Problema e că nu prea știu ce să aleg, până în 15.000 lei. Am văzut niște Renault-uri Megane decapotabile destul de faine la prețul asta.
Pentru mine,fiind tânăr m-ar tenta sa îmi cumpăr aceasta mașină,dar nu prea știu cât de bună e,pe strada nu prea vezi astfel de mașini și de aceea îmi pun niste întrebări.
De aceea pun această întrebare aici,poate ați avut,poate aveți prieteni,poate va pricepeți la mașini.
Va rog lasati-ma niste sfaturi despre aceaste mașini, ce plusuri au, ce minusuri sau idei de alte mașini pana în 3000€

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Renault Megane e o masina misto, dar la decapotabile trebuie sa fii foarte atent, daca e electrica, adesea au probleme cu sistemul, si gasesti ceva mai greu piese si mecanici priceputi la ele.
Cel mai frumos motor de pe Megane 2 mi s-a parut 1.8 16V, fiabil si placut la condus. Daca circuli mult, pui o instalatie GPL pe el, si ai rezolvat problema bugetului pentru carburant. Costa cam 3000 de lei trecerea pe GPL.
Pentru economie fara GPL, alege 1.4-1.6 benzina, sau 1.5 dci, dar ai grija sa nu fie un dci omorat, ca pot aparea multe probleme la cele intretinute prost.

| Radandam a răspuns:

Și eu sunt incepator, am permisul de un an de zile, am un opel astra H hatchback din 2007 cu motor de 1, 3 diesel, consuma foarte puțin.Sunt masini rezistente si daca s-ar strica o piesa,o poti inlocui pentru ca sunt cele mai ieftine piese.E o masina potrivita, buna pentru un incepator, iti recomand motoare mici, e si consum mai mic.Iar motorul de 1, 3 diesel este cel mai reusit din gama opel, consum putin, si nu ai probleme.Iti gasesti cu siguranta un opel astra H la banii aia.Variaza intre 2300-300 de euro un opel din acesta.Bafta,si sa fii inspirat!

| Tomicox99 a răspuns:

Cea mai buna alegere ar fi o masina diesel din grupul VAG 1, 4TDI, 1, 9SDI sau 1, 9TDI. Fereste-te de 2. 0tdi ca majoritatea sunt cu probleme. Sau daca vrei frantuzesti ia-ti benzinar, francezii fac motoare bune pe benzina. De asemenea recomand si Opel Astra/ Vectra/ Corsa, sunt si ele masini ieftine la cumparare si ieftine la intretinere, atat ca tabla e de proasta calitate, ca si pe logan.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Tomicox99):

Vezi ca tabla Opel dupa 2002 e mult mai ok decat ala de la VAG...
Opel a urcat, VAG s-a prabusit.

| Tomicox99 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

VAG-urile pana in 2008 sunt ok, de acolo in sus e ceau... si da in legatura cu tabla la opelurile astea mai noi ai dreptate sunt destul de bune.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Tomicox99):

Mie mi se par ok TDI-urile cu sistem CR... Doar ca dieselgate, si tabla de rahat.
Oricum nu sunt deloc fan VAG. Bani multi, masina putina.

| DangerF a răspuns (pentru DangerF):

Am uitat sa mentionez ca doar 3 din ele sunt inmatriculate pe Romania. Nu e nicuna cu volan pe dreapta

| RoCkKiD a răspuns (pentru DangerF):

Zi-i si cat e impozitul la motoarele alea de 3000. happy

| DangerF a răspuns (pentru RoCkKiD):

Mna asta se gandeste si el daca isi permite laughing
cel mai bine ma gandesc un 2.0