| andy14 a întrebat:

Sunt in Germania de cateva zile la părinții mei si am o nelămurire cu masina pentru cunoscatori. In asigurare este trecut tata si mama si din ce am inteles legile sunt mai aspre aici iar daca nu sunt trecut in asigurarea masinii nu am dreptul sa o conduc.(mentionez ca am permis de 3 ani in ro). Este adevarat?

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

Nu ai dreptul sa o conduci nicaieri. Acea asigurare nu este valabila decat daca ei sunt la volan. Nu conteaza tara! Daca in RO o troznesti si tu erai la volan, nu este despagubita masina troznita de tine este posibil ca si politia din RO sa primeasca instiintare despre faptul ca numai ai tai puteau sa o conduca, altfel asigurarea nu era valabila.