| Gabor_Ionut_2000 a întrebat:

Salut, sunt in Germania si am masina in Romania si vreau sa mi-o aduc pe platforma, tin sa precizez ca e înscrisă în România, cat timp pot circula cu numere de Ro in Germania? Am citit undeva ca as putea 6-12 luni dar dupa trebuie sa o declar nu stiu unde si dupa aceea sa mi-o radiez si sa o înscriu în Germania, as putea dupa termenul de 6 luni sa ma duc la vama si sa reinoiesc chestia asta de circulat? Adică să-i dau reset laughing daca înțelegeți, multumesc pentru atenție anticipat, Dau funda

8 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Cat vrei tu doar sa stai 48 ore pe luna plecat din Germania in alta tara de exemplu in elvetia de preferat si sa te intorci prin alta vama nu tot prin aia prin care ai plecat.

Alfel daca nu stai in elvetia 48 ore va trebui sa schimbi numerele chesrii de genul acesta sa iti cumperi asigurare sa platesri impozit

| Gabor_Ionut_2000 explică (pentru zilog):

Din răspunsul tău am inteles ca o data pe luna trebuie sa plec din Germania 48 de ore adică 2 zile? Alta metoda nu e?

| Gabor_Ionut_2000 explică (pentru Gabor_Ionut_2000):

Cea ce nu e convenabil deloc

| suntserios a răspuns (pentru Gabor_Ionut_2000):

Ai inteles prost de la zilog. El doar spameza TPU si atat. Granitele din Schengen sunt libere, nu ii pasa nimanui daca iesi sau nu din Germania.

Odata ce esti rezident in Germania de cand ai obtinut rezidenta ai pana la 6-12 luni sa declari masina daca vrei sa o folosesti acolo.

| Gabor_Ionut_2000 explică (pentru suntserios):

Salut, faza e că nu sunt rezident, eu lucrez dar lucrez la negru, înțelegi? Si asta ma preocupa, daca ma opreste poliția le-as putea spune că sunt turist sau nu stiu, dar asta cu numerele e cicaleala, ce sfat imi dai? Înafară de cauta-ti alt loc de munca unde sa nu lucrezi la negru laughing

| suntserios a răspuns (pentru Gabor_Ionut_2000):

Atat timp cat nu esti rezident nu prea ai ce sa iti faca. Doar daca te da in gat vreun vecin ceva ca stai fara rezidenta mai mult decât e permis.

| Gabor_Ionut_2000 explică (pentru suntserios):

Ma gândesc ca dupa ce trece masina la vama o baga in calculator si cand ma opreste poliția imi verifica numerele si sa nu dau de mai rau in caz ca am stat mai mult decât e permis, sau na. Nu prea am vecini, adică am o casa langa unde stau da nu is vreo 2-3 persoane, nu au treaba cu noi, e o zonă mai retrasa

| zilog a răspuns (pentru Gabor_Ionut_2000):

Ar mai fi metoda sa te intorci in Romania si sa te duci la o munca cinstita cu carte de munca si asigurari.
sau vezi ce vama este mai aproape de tine poate ca in franta poti merge 48 ore stai in masina intr-o parcare pe autostrada
poate ca in polonia poate ca in Austria ia o harta si vezi de ce vama esti cel mai aproape
tu crezi ca statul german asa fraier este in cat nu stie ca tu lucrezi la negru?