| Rosu_Cristian_2000 a întrebat:

Sunt incepator pe ramura șoferiei si pararel cu mecanica. Si as vrea ca un mic sfat daca se poate: ce tip de ulei ar trebui (merge) la un motor de 75 de cai si 1.4 mpi. Multumesc frumos.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cel indicat in cartea tehnica a masinii.

| Rosu_Cristian_2000 explică (pentru darrio2007):

Pai si cam in ce secțiune este localizat ulei care trebuie

| darrio2007 a răspuns (pentru Rosu_Cristian_2000):

Cauta si vei găsi.

| danutzu96 a răspuns:

Ai 2 optinuni (prima e cea mai buna )
1. Cauti in cartea masini ce ulei trebuie sa bagi.
2. te inscrii pe un grup de FB dedicat tipului tau de masina si pui o intrebare acolo.

| Rosu_Cristian_2000 explică (pentru danutzu96):

Mai prietene eu stiu ca sunt pararel cu mecanica si cu toate detaliile legare de masina. Am cautat in cartea masini si mi SA acrit si nu am gasit nimic

| danutzu96 a răspuns (pentru Rosu_Cristian_2000):

Atunci posteaza pe un grup dedicat masnii tale si pune-i sa faca o poza la ce ulei baga ei. Din cate stiu conteaza si aditivii nu numai vascozitatea.

| darrio2007 a răspuns (pentru danutzu96):

El nu a scris nici macar marca masinii pe care o detine. Si pentru asta nu-ti trebuie cunostinte de mecanica.

| darrio2007 a răspuns (pentru Rosu_Cristian_2000):

Nu ai scris macar marca masinii si anul fabricatiei. Era un detaliu prin care te puteam ajuta. N-ai nevoie de mecanica sa ne spui ce masina ai.

| Rosu_Cristian_2000 explică (pentru darrio2007):

Skoda fabia breck prietene

| darrio2007 a răspuns (pentru Rosu_Cristian_2000):

Scrie datele masinii aici si vezi daca gasesti ulei.
https://www.autopieseonline24.ro/ulei-motor/skoda-fabia