| MadalinT00 a întrebat:

Sunt incepator si vreau sa stiu cum se face o parcare cu fata corecta.Mereu parchez stramb.Nu vad liniile acelea.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Semnalizezi, te pozitionezi putin mai spre axul drumului, pentru a avea loc lateral, apoi virezi dreapta.
Nenele asta explica perferct:
https://www.youtube.com/watch?v=f-WoB5hDVW4&ab_channel=ceamaibunadimineata

Dar vreau sa completez, dupa ce ai intrat intre masini, ai foarte mare grija la bordura; unele masini pot trece cu bara peste bordura, altele nu.
De exemplu, eu am un Focus care trece cu botul peste borduri lejer, parchez cu rotile aproape lipite de bordura. Dar am si un Opel, la care daca nu sunt atent la borduri, cu putin "talent" nu sparg doar bara, ci si radiatoarele.