| ReHo a întrebat:

Salut! Sunt pe un sens unic si in dreapta am o autogara. Mentionez ca nu exista niciun semn de circulatie. Cine are prioritate de trecere?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa iti dai prioritate cu autogara sau?

| relian a răspuns:

Asta da intrebare laughing intrebare intrebatoare.Cine are prioritate sa ce anume? Daca este o strada si are sens unic ce prioritate vrei sa ai? Toti merg inainte, odata pentru ca este sens unic si toti au prioritate pentru ca merg toti in aceiasi directie.
Banui ca ai uitat sa mai adaugi ceva, poate o intersectie ceva, poate o trecere de pietoni, sau tu stii ce ai mai vrut si ai uitat sa intrebi.
Autogara nu se afla pe sosea, aia este la locul ei laughing reformuleaza

| anonimg a răspuns:

Cel care se afla pe drumul principal are prioritate. Drumurile care intră în autogară sunt de obicei drumuri secundare, iar viteza pe aceste drumuri trebuie să fie mai mică; în asemenea caz autobuzele trebuie să îți acorde prioritate.
Dar dacă situația este de egalitate, atunci se acordă prioritate de dreapta. Cel care vine din dreapta are prioritate.
https://www.scoalarutiera.ro/......-prin-lege

| StefanE2019 a răspuns:

Tu ai prioritate deoarece te afli pe un drum principal iar autogara este definită ca un garaj/curte iar legea spune că întotdeauna vehiculul care iese din garaj este obligat să acorde prioritate celorlalte vehicule de pe drumul principal.
Dacă partea cu garajul nu se aplică, atunci autogara este considerată un drum secundar, unde de altfel ești obligat să acorzi prioritate când ieși.

http://imgur.com/a/99cmAKc