| vasiliustefan98 a întrebat:

Salut, tatal meu a achizitionat o masina in leasing din Italia, dar mai are un an de platit la ea si ar vrea sa mi-o lase mie in Romania si sa o inmatriculam pe Romania, dar el in continuare sa plateasca rata in Italia cat a mai ramas (precizez ca el se intoarce la munca acolo) doar masina ramanandu-mi mie in tara, si eram curios daca a mai fost vreo unul dintre voi in aceasta situatie, daca da, as aprecia daca m-ati invata cum sa procedez. Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de contractul de leasing.
De regula nu o poate vinde pana nu o termina de platit, deoarece nu este proprietar deplin.
Poate lasa masina in tara si sa o conduci tu si ar putea face chiar un act de comodat (imprumut gratuit de folosinta) la un notar public, daca acesta nu este interzis expres prin contractul de leasing.

| vasiliustefan98 explică (pentru Ioandelasal):

Si as putea circula cu masina 1 an de zile cu numere de Italia in Romania?

| Ioandelasal a răspuns (pentru vasiliustefan98):

Da, cu contract de comodat se poate.

| relian a răspuns:

Pana nu termina de platit, nu-i masina lui, este masina bancii, deci nu are cum sa o imatriculeze pentru RO ca nu are acte, actele ti le da banca dupa ce termini de achitat toata masina.'
Asa sa tio lase tie e ok, o poti folosi dar n-o poti imatricula si nici sa tio treaca pe numele tau.

| Gligore2000 a răspuns:

Pana nu termina de platit Leasingul masina nu este a lui si deci nu poate s-o vanda.