| FreundundM a întrebat:

Termin școala de șoferi și în următoarele luni as vrea sa îmi cumpăr o mașină. As vrea sa știu cam cat plătiți lunar (rovinieta, impozit și mai ce...) pentru un Golf 4/5 Opel Astra H/G motorizări de la 1.4 la 2.0. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Impozitul este mai mare pe masura ce capacitatea cilindrica a motorului este mai mare. Depinde si de localitate. Eu de exemplu la 1.6 hdi (peugeot 207 din 2011 ) dau undeva la 100 de lei parca pe an.
Rovinieta este universala la fiecare si inseamna taxa de drum, taxa pe care o platim degeaba dar asta e o alta discutie. este 30 de euro pe an, undeva la 130 de lei parca am platit ultima data.
Trebuie sa faci I.T.P (inspectia tehnica periodica) si costa undeva la 100 de lei, daca masina este mai veche de 10 ani se face in fiecare an, daca este mai tanara se face odata la 2 ani.
Asigurarea depinde pe ce nume e masina si conteaza varsta + istoricul (daca ai incidente). Eu la 22 de ani platesc 1.000 de lei asigurare. Daca esti tanar esti considerat pericol mai mare. Daca pui pe numele cuiva de 40-50 de ani, poti plati si 200 de lei pe an.
Si cam astea sunt cele principale, urmeaza revizia masinii (filtre ulei etc.) depinde de masina, undeva la 400 de lei asa o medie si depinde cat timp mergi cu ea.
Daca faci mai mult extra-urban iti recomand diesel, daca faci mai mult prin oras iti recomand benzina. Nu prea sunt de acord cu GPL.
Daca ai bani, mergi pe electric sau hibrid (benzina+electric).
mi'e nu imi place gama VAG, am prieteni cu Opel si sunt foarte fiabile. Am si prieteni cu golf'uri si au ogramada de probleme. Dar aici depinde cum o intretii si cum o iei.
Ar fi mai multe de spus dar cam asta este esentialul.
Deci eu platesc cam 2.000 de lei pe an pentru masina (cu asigurare, impozit, itp etc.). Daca mai schimb o baterie odata la 4 ani, cauciucuri si etc. asta e o alta discutie, dar pe an cam asa este media mea. Jumatate fiind asigurarea care costa foarte mult.
Oricum mai sunt si chestii marunte, este recomandat sa schimbi antigelul odata la 2 ani, sa pui lichid de parbriz, sa ai trusa de prim ajutor la zi si omologata, instinctor etc. Presupun ca stii lucrurile astea, sunt destule cheltuieli cu masina, depinde foarte mult cum o iei si cum ai grija de ea.
Sper ca te-am ajutat, succes!

| FreundundM explică (pentru Evolution):

Wow, mersi mult pentru răspuns! Apreciez!?

1 răspuns: