| George12356456 a întrebat:

Știe cineva ce difuzor pot pune in locul celui Nokia (acela cu amplificare pe el) la audi A4 b5? Vreau sa schimb doar difuzorul, nu și amplificarea de pe el.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Poti pune doar modele care incap in acel loc si care au putere cel putin egala sau mai mare decat cele originale, cu impedanta ohmica egala.

| George12356456 explică (pentru Bula):

Dar de exemplu, daca am difuzor de 80 W RMS si cel al masinii are undeva la 30 (Presupun eu), 4 Ohm ambele, merge sa il pun? Adica nu are nimic ca e mult mai puternic?

| Bula a răspuns (pentru George12356456):

Puterea RMS a difuzorului inseamna ca rezista pana la acel nivel de putere, primit din amplificator, timp de 5 minute.
Cu cat puterea la care rezista difuzorul (puterea scrisa pe el) este mai mare decat puterea amplificatorului, cu atat e mai bine: difuzorul este mai putin solicitat si se aude mai clar (fara distorsiuni puternice).

| George12356456 explică (pentru Bula):

A, deci de exclude varianta arderii amplificatorului, mersi frumos.