| crissucristian a întrebat:

Știe cineva dacă îmi pot modifica evacuarea la un e90 320d astfel încât sa se audă tare ca pe un straight pipe? Vreau sa păstrez filtrele pe mașina și sa o tin legală, dar vreau sa scot și sunet din ea.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Singura solutie este montarea unui traseu scurt de evacuare, paralel cu cel original, pornind dinaintea DPF-ului (si vei avea eroare de la DPF cand deschizi valva). Astfel vei scoate gazele direct, cat timp e valva deschisa, si va urla. Asta bineinteles este o buleala care nici macar nu e ieftina, si poti ramane in continuare fara talon, daca se uita RAR-ul sub masina, si vede modificari neautorizate.
Varianta 2 este evacuarea full inox, pastrezi catalizatorul si DPF-ul (probabil sunt in aceeasi "toba", dar mergi in continuare cu traseu marit (larg), si 1-2 tobe sport, mai putin restrictive. Vei avea zgomot ok, mai agresiv dar nu foarte puternic, decat la turatii mari.
PS: ai macar 4000 de lei pentru asta, sau crezi ca se face cu 300 lei?

1 răspuns:
| armiaso a răspuns:

Si sa devii penibil si de rasu' curcilor? mai bine nu, ca face lumea misto de tine, mai ales ca e 2.0 DIESEL.
plus ca nu e legala modificarea respectiva, daca depasesti un prag de decibeli iti ia talonul, la un control in trafic, evident, mai rar apar controale pe sunet, dar apar.