| nuamidee0427 a întrebat:

Salut!
Știți cumva, ce grija au nemții de mașinile lor? De unde e mai ok sa cumperi azi o mașină? De la samsari români sau vânzători de dincolo? Ei dau km înapoi asa in nesimțire cum o fac românii?

Răspuns Câştigător
| gabriellaa23 a răspuns:

Brady trade recomand, macar ai o garantie si au masini bune, se pot aduce si pe comanda. Samsarii...iei masina, mergi 1 luna daca ai ghinion, si dupa stai in service.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la dealeari autorizati care vanda masini, fiindca iti dau garantie, comform legii in vigoare, iar daca masina nu corespunde, sau se strica cat este in garantie, este problema lor sa ti-o schimbe.

| OldSoul a răspuns:

Intrebarea e alta... Cati bani esti dispus sa dai pentru o masina?
Ca masinile alea ingrijite de nemti, au un pret anume, care, de multe ori, poate fi piperat.
Cele care acolo sunt ieftine, o sa inghita bani, iar de multe ori, daca vezi cum arata unele masini aduse din Germania... Mai degraba iei una de la un samsar laughing Macar esti mintit frumos, si accepti mai usor sa bagi bani in ea.

Multi vor o masina direct din Germania, dar sa arate ca cele pe care le vand samsarii in Romania laughing La aceeasi bani, sau mai ieftine. Iar asta e cam imposibil. Multi nu prea mai investesc bani in ele cand urmeaza sa le vanda.

Multi au impresia ca daca isi iau masina direct din Germania, vor face o afacere mai buna decat daca si-ar lua direct din tara...
Da, poate ca asa e, problema e ca masinile din Germania, tot de oameni sunt vandute laughing
Iar daca persoana care iti cumpara masina, nu stie sa o verifice... Sau nu are interesul asta... Poti sa-ti iei o teapa mai mare decat de la un samsar din Romania.
Masinile vandute la preturi bune in Germania, cel mai adesea sunt radiate.
Daca in Romania toti obisnuiesc sa vada masina de 2-3 ori, sa ceara un test la un mecanic, sa puna diagnoza pe ea, sa dea 2-3 ture cu masina, ei bine, in Germania, daca masina nu are TUV, o dai 10 metrii inainte, 10 inapoi, si ala-i testul happy

Tine cont ca daca vrei o masina la pret bun, trebuie sa stai pe faza, de obicei masinile alea "ieftine" sunt luate de intermediari, turculeti, si alte rase laughing Iar in ultima perioada, sunt din ce in ce mai greu de gasit masini la preturi decente, sa nu mai vorbim de chilipiruri, ca nu prea mai exista.
Iar masinile vandute de turculeti... Alea pot fi si mai rele ca alea de la samsarii din Romania, pentru ca aia nu le repara, si iti mai ascund si defectiuni pe care nu le poti depista deoarece nu prea ai cum proba masinahappy
Si de multe ori, nu-ti dai seama daca ai luat-o de la intermediar sau de la proprietar.

De asta, daca nu ai de gand sa bagi mana mai adanc in buzunar pentru o masina buna, mai bine iei o masina de la samsari.
Pentru ca samsarii mai jongleaza pe ici pe colo. De obicei stau pe faza, si vaneaza si ei "ieftineli" mai o masina cu un kilometraj ridicat, poate una putin zgariata, una la care trebuie schimbata o distributie, una cu o defectiune, care sa se poata repara usor, chestii de genu, la care putem spune ca "Experienta isi spune cuvantul"

Sunt multe chestii pe care in Germania, te ustura la buzunar, dar nu si in Romania.
In Romania, mai gasesti si piese sh, manopera e mai ieftina... Si de asta masinile la care se investeste, fac profit.

Iar, din ce am vazut eu prin Germania, masinile alea cu kilometrii "enormi" nu le prea gasesti, cam toate au pana in 300. 000km.
Tind sa cred ca alea care au km mai multi, sunt luate de turculeti, le dau ei kilometrajul inapoi, si o pun iar la vanzare laughing O ia romanasul, mai da si el ceva inapoi, si uite asa isi ia clientu teapa de 100. 000km, sau mai mult laughing

In concluzie, daca nu ai pe cineva de incredere sa-ti ia o masina, mai bine nu iti asumi riscuri, cauti una din Romania, o verifici bine, si aia e.

| nuamidee0427 explică (pentru OldSoul):

Mulțumesc pentru sfaturi, țin cont!
Cat despre bani, 6k€ (golf 6 2.0 tdi 2 usi)

| UserRo10 a răspuns:

Cumpara masina de orinde vrei, dar sa fie de la un dealer ce ofera factura fiscala. Simplu!