| Începătorul988 a întrebat:

Tocmai ce mi-a fost retinut certificatul masinii si cel de inmatriculare. Intrebarea mea este, mai pot conduce acel autovehicul? Din cate am inteles la politist nu am voie sa ies cu el din tara.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu am anticipat de mult ca tu ai luat permisul pe un sac de cartofi, dar ma contraziceai si erai fericit cand te laudai ca mergi cu 200km/h cu audi ul tau vechi de 17 ani.

Trecand la subiect. certificatul masinii si certificatul de inmatriculare sunt una si acelasi lucru... fi mai clar.

In al doilea rand cand ti se retine certificatul ti se da o dovada, daca ai doavada scrie pe ea cat si daca mai poti conduce. Daca nu ai dovada e clar ca nu poti conduce... scrie si in codul rutier ca e o infractiune sa conduci o masina fara certificat de inmatriculare.

| Începătorul988 explică (pentru suntserios):

Politistul mi-a zis ca pot conduce in tara, cat timp am itp si asigurarea valabila. De aia sunt nedumerit. Din pacate, nu l-am pierdut pentru viteza. Cineva mi-a lovit masina in parcare, si a fugit(i-am luat numarul de inmatriculare), m-am dus la politie si cand mi-a cautat masina in baza de date avea sechestru pe ea inca din 2016? Si eu am achizitionat-o in 2018. Ciudat este ca am facut itp, asigurare, fiscal, si nimeni nu mi-a zis nimic de nici-un sechestru. Si politistul a zis ca este dubios, avand in vedere ca masina in baza de date INCA ERA PE NUMELE VECHIULUI PROPRIETAR, care avea permisul retinut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

Am început să râdlaughing))

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cum, la inmatriculat nu ti au zis nimic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

E logic că se încurcă în minciuni
n-aveau cum să-i înmatriculeze o mașină care era sub sechestru din 2016. Și auzi, cică e și pe numele vechiului proprietarlaughing)

| Începătorul988 explică (pentru anonim_4396):

Iti arat dovada fiscal/act primit de la politie?

| Începătorul988 explică (pentru suntserios):

Nici la itp, nici la asigurari(euroins). Si politia m-a oprit de 2ori cu masina asta. Inca nu am inmatriculat-o, am doar act de vanzare cumparare. Numerele sunt ale vechiului proprietar.

| suntserios a răspuns (pentru Începătorul988):

Itp și asigurările nu au treaba cu sechestru. Doar politia. A știut ala de ți a vândut-o cum sa te prosteasca.

| Începătorul988 explică:

Nu. Nici la itp, si nici de cate ori m-a oprit politia.

| Începătorul988 explică:

Pot depune plangere impotriva lui? Masina am achizitionat-o in urma cu 2saptamani pentru iubita mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

Dacă e sub sechestru, normal.
ce mașină e?

| Începătorul988 explică:

Golf 5 2. 0tdi gt diesel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serios acum, tu stii măcar ceva din legislatie? Sau nu ai nici un amic sa îți fi spus ce se întâmpla dacă s-a reținut? E chiar așa Freud e căutat pe google "Dacă mi-a fost reținut... mai pot conduce?" Caută și pe primul site gasesti, de ce mai pui întrebări aici când e clar ca gasesti răspunsul dacă cauți pe net 4-5 cuvinte, eu te credeam mai inteligent, te șterg și de la prieteni, îți dau și Block, ești mămăligar cum s-ar spune

| Treaem24 a răspuns:

Mai voie să mai mergi cu el pe strada dar mite sa mai iesi din tara