| bymhyt a întrebat:

Salut, tot am auzit la diferite persoane ca se va interzice motoarele diesel in cativa ani, este adevarat?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deja sunt interzise prin multe orase din UE cele sub euro 5.
Tendinta vine vine... probabil peste cativa anul buni si la noi, dar va veni

| NLS a răspuns:

In orase precum Stuttgart, nu vei mai putea intra cu motor diesel in viitorul apropiat.
In cele mici inca nu e reglementat un termen limita, insa va urma.

In Romania treburile se misca mai incet, dar eu estimez ca in 6-8 ani dieselul va fi interzis, macar in orasele mari.

| flixbuster a răspuns:

Masinile Diesel polueaza foarte tare. Ani la rand, producatorii au falsificat testele de poluare pentru ca sa vanda masinile. Acum ca a explodat povestea in toata lumea, nu prea au ce face cu masinile existente dar da, Diesel-ul este acum privit ca oaia neagra a masinilor.

http://www.theguardian.com/......stry-chief

| Emaaaaaa a răspuns:

Da, dar doar în unele orașe din Germania și Franța.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Emaaaaaa):

Daca nu stii, de ce bati cimpii? E la nivel de uniune, si tendinta e ca in vreo 10 ani sa se interzica aproape in totalitate motoarele cu combustie, cum ar fi si normal. Nu de alta, dar nici locomotive cu aburi nu se mai folosesc decat ca si muzeu/atractii turistice. Viitorul e electric, si deja ne prinde din urma. https://energy-center.ro/......a-romania/