| Joneleth a întrebat:

Salut TPU! Ajutati-ma va rog cu un sfat. Am o masina din 2006 cu 201000 km un chevrolet lacetti 1.8 (da consuma destul) si acum nu stiu ce sa fac... sa investesc in ea (schimbat distributie, schimbat lampa stanga spate, anvelope noi polishare si sa ii pun GPL) SAU sa imi cumpar o masina noua de prin 2011 - 2013 cu un buget pe la vreo 6000 euro? Ce credeti ca ar merita? Merci

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O masina mai noua, dar marca mai buna.
Chevrolet e un Opel de calitatea a 2-a. Dupa 100. 000km incepe sa puste din toate colturile; nu recomand.
Dacia de exemplu e mult mai fiabila decat Chevrolet.
Recomand sa vinzi Lacetti-ul asa cum este, nu mai investi nimic.
Daca te intereseaza consumul, treci la un Ford Focus 1.6 TDCI.
Sau un Renault cu motor pana in 1.6, indiferent ca e diesel sau pe benzina.
Si nu le mai alege dupa an, ca iar cumperi Chevrolet sau Hyundai laughing
Alege-le dupa marca, model si kilometraj.
Sunt masini din 2002 care depasesc Loganul 2022 la toate capitolele, dar nu toti inteleg asta.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca e in stare buna si iti place de ea, atunci fa-i o reparatie generala, cat iti permite buzunarul.
Daca iti iei o masina cu doar 4-5 ani mai noua, si aceea trebuie sa pui la punct, iar anvelopele de iarna trebuie pentru amandoua.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mașină 9.

| Țoglă a răspuns:

Ia-ți mașină mai nouă.