anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

am 14 ani si as dori sa-mi cumpar un Motocross/Enduro de 125cc, mai micut, evident pentru statura unui copil de 14-15 ani, in 4 timpi, si am 2 intrebari..Niste site-uri unde as putea gasi ce doresc, ca pe OLX am vazut numai paraitori cu motoare de drujbe, deci un site dedicat pentru asa ceva, si inca o intrebare, un motocross se poate inmatricula pentru a circula pe drumurile publice? Un prieten are unul si tocmai ce a luat carnetul si din cate am auzit nu se poate ca nu indeplineste nu stiu ce reguli. CEL MAI BUN RASPUNS PRIMESTE FUNDA!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai acte la el, il poti inmatricula, cu conditia sa il echipezi cu sistem de iluminare si semnalizare.
Daca esti prins conducandu-l pe drumuri publice, fara a fi inmatriculat, risti dosar penal pentru conducerea unui vehicul neinmatriculat.
Gandeste-te ca inmatricularea nu inseamna doar niste acte si un numar, ea ajuta la identificarea participantilor la trafic, iar odata cu inmatricularea, se face si asigurarea, si plata rovinietei. In cazul unui eveniment rutier, tu nici macar n-ai putea fi identificat, neavand numere, iar de plata eventualelor daune, nu mai zic.