| Roby299 a întrebat:

am 17 ani și mai am puțin până la permisul auto, problema e că am o amendă la ratbv pentru că nu am avut bilet, e vreo problema daca nu o plătesc gen dacă mă duc să dau de permis, nu o sa pot sa îl iau din cauza amenzii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are legatura una cu alta, asa ca vei putea urma cursurile scolii de conducere de la 17 ani si 9 luni si sustine examinarea de la 18 ani, daca este vorba de categoria B.
In schimb, daca nu ti-ai platit amenda, se poate declansa executarea silita si daca n-au ce executa poti fi obligat la ore de munca in folosul comunitatii.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad ce legatura ar avea una cu alta

| Roby299 explică (pentru suntserios):

Așa am înțeles că dacă ai amendă la ratbv nu poți da de permis