| SLeon19 a întrebat:

Salut TPU! Am 2 intrebari foarte importante.
1. Care sunt cauzele pentru fisura/craparea blocului motor?
2. Plecarea cu scartait are treaba cu fisura blocului motor?
Multumesc!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil nu ai avut antigel in instalatie pe timpul iernii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Apa inghetata in bloc, detonatii prea mari sau materiale de proasta calitate.
2. Nu are treaba direct, dar un motor care are parte frecvent de tratamente de genul asta, e mai predispus la probleme de genul.

| Țoglă a răspuns:

Se auzea un scârțâit fiindcă e posibil să fi avut probleme la o rolă care nu mai rula corect cureaua de distribuție/accesorii.
Cel mai probabil ți-a alunecat cureaua și a fugit greșit un piston.

| darrio2007 a răspuns (pentru Țoglă):

Păi, daca i-a fugit pistonul sa cheme Politia.