| Thunder182 a întrebat:

Salut TPU! Am 21 de ani si de curând mi-am luat o mașină Skoda Octavia 2 2008 motor 1.9 tdi. Pot sa fac asigurare pe numele tatălui care are 49, dar nu are permis pentru a plăti mai puțin pe an? E diferența totuși de vreo 500 de lei.
Dau funda

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce daca nu are permis?
detinerea unei masini nu e conditionata de permis

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asigurarea se face doar pe numele proprietarului, asa ca nu o poti face pe numele tatalui.

| Thunder182 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si daca vreau sa l trec pe el proprietar?

| suntserios a răspuns (pentru Thunder182):

Ii vinzi masina si devine el proprietar in acte.

| Thunder182 explică (pentru suntserios):

Pai si daca nu are permis?

| Thunder182 explică (pentru suntserios):

Gata boss. Asta nu știam, dacă e sau nu condiționata de deținerea unui permis auto. Mulțumesc mult!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Thunder182):

Daca el este proprietar poate face asigurarea.

| suntserios a răspuns (pentru Thunder182):

Si ce daca nu are permis?
detinerea unei masini nu e conditionata de permis

| Simpatic a răspuns:

Da poti sa faci pe numele tatalui.

| Violleta2022 a răspuns:

Asigurarea se face pe numele propietarului masinii!
Daca nu esti tu acela, atunci trebuie sa te gandesti bine, ca de o sofezi tu si ai accident, nu esti acoperit de asigurarea si trebuie sa platesti.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai vrut masină asuma ti responsabilitatile plateste asigurarea fi cinstit si nu incerca sa pacalesti statul, o masina se ține cu bani foarte multi bani.

| davidgati1 a răspuns:

Nu poti trece numa asigurarea, treci mai bine toata masina pe numele tatălui