| anonim_4396 a întrebat:

Am achiziționat un Golf 4, culoarea masinii e vișinie (LC3K) si in CIV si carte e rosie, am facut ITP-ul, nu mi-au zis nimic... in fine eu vreau doar sa stiu de ce nu e trecuta vișinie, se trec doar culorile de baza?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Pentru ca mult timp s-au trecut tot felul de prostii prin documentele masinilor, s-au stabilit in final niste standarde. Printre acestea, s-a limitat variantele de culoare la 12, similar Europeu civilizate.
In principiu sunt cele 7 din spectrul luminii albe (roșu, portocaliu, galben, verde, albastru, indigo, violet), plus alb, negru, gri, maro si una care îmi scapă happy.
Pentru celelalte, cum este vișiniul, se trece culoarea cea mai apropiata, deci rosu.
Eu am avut un bej metalizat, care era trecut galben.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, se trec doar culorile de baza.
La masina din avatarul meu scria VIOLET in acte, iar ea e mai mult visinie... Altele par negre, si scrie ALBASTRU sau GRI, pentru ca sunt metalizate, si doar in cabina de vopsit se vede tenta de culoare...