| anonim_4396 a întrebat:

Am Golf 4 1.4 16V și acu doua săptămâni i-am făcut schimbul de ulei (10W-40) și acu nu mai are mai deloc, de ce?
Am făcut cu ea vreo 1000km de atunci, are rezervorul de ulei de 3, 8. Dau funda

Răspuns Câştigător
| Adrian5575 a răspuns:

Daca nu a lasat balta de ulei sub ea, inseamna ca l-a consumat. Simeringuri la supape plus segmenti la pistoane si nu o sa mai consume.

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ulei sub mașină este?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Giani mamă, da' tu câți anișori ai?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu cred ca contează vărsta! Eu am pus o întrebare ce nu are treaba cu varsta!
Și ca sa te lămuresc, am 19 ani și dețin permisul din Aprilie!

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"nu are treaba cu varsta!" corect, nu am citit cu atenție ceva

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tu nu stiai ce cumperi?
1.4 16V de la VW e un motor in doi timpi, pui benzina in rezervor, ulei in motor, iar el isi face amestecul in mers, trage singur uleiul pe la semeringuri.
Doar aia cu Dacia, Renault, Opel, BMW, etc, se pot intreba de ce le dispare uleiul. La majoritatea motorizarilor VW dupa 2000 e absolut normal, au scris nemtii si in carte.
Das auto!

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar 3-4l la 1. 000km e bine?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

E VW, nimic nu e "bine", dar totul e in grafic.
Arunca gunoiul ala, ca nu scoti masina din el.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e consumul/pierderea de ulei?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Consum

| sierra1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

E o glumă (bună!)