| daniel2588 a întrebat:

Am și eu un Opel Vectra 1.7 TD an fabricație 1994 tip limuzină. Problema la ea e că se încinge motorul foarte repede, trece de 95 de grade ușor,pentru remedierea problemei am încercat următoarele:
-Schimbat pompă apă,
-Schimbat radiator,
-Schimbat garnitură chiloasă(metalică)+chiloasa,
-Scos termostat,
-Termocuple puse la buton (le pornesc eu),
-Schimbat motor (aceeași problemă)
Nu mai știu ce să îi fac și la ce mecanic să o duc, poate mă puteți ajuta voi.
Menționez că apa îmi urcă în 95 lejer dacă stau cu motorul la relantiu iar în mers scade asta daca nu merg cu turatii de peste 3000.Motorul merge rotund și trage bine doar că se încălzește.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bulbul l-ai schimbat?
Esti sigur ca aia e temperatura reala a motorului?
S-a intamplat sa fiarba vreodata? Desi, instalatia normal este sub presiune, si fierbe apia peste 110 grade.