| AndreiMa a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi in vederea achizitionarii unei masini. Pe lista mea sunt Golf 4 1.9 tdi, Passat 1.9 tdi 90 CP si Opel Astra g 1.7. bugetul pentru masina este de aproximativ 3100 euro. Vreau sa stiu daca de banii astia pot cumpara una dintre cele trei mentionate mai sus cat de cat buna... Eu as prefera o masina care sa nu fi rulata in tara. Fiind prima masina ma intereseaza intretinerea si consumul la fiecare in parte. Din ce am mai auzit si eu, Astra g pare sa aiba cel mai mic consum. Vreau sa primesc cateva raspunsuri utile, argumentate, nu doar din auzite...

Si inca ceva, cat este de mare diferenta de consum la opel astra g cu motor de 1.7 si astra cu motor de 2.0?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La 3100 poti cumpara Golf sau Passat nerulate in tara, insa nu te incadrezi in bani sa o si inmatriculezi. Poate cu Astra te vei incadra, insa nu cred ca e la fel de fiabila ca si 1.9 TDI de pe Volkswagen-uri.
Daca iti permiti, eu ti-as recomanda un Golf 4 1.9 TDI cod motor ALH (cel de 90cp), adus personal de tine din Germania. E cel mai reusit motor VW pe care il stiu, consumul e in jur de 5%, iar puterea se simte chiar mai bine decat la cele de 100 si ceva de cai. In schimb, injectia este simpla, nu e pretentioasa la motorina, iar volanta e clasica, nu se schimba, fata de cele 1.9 TDI pompe duse (cele peste 100cp).

3 răspunsuri:
| AndreiMa explică:

Am gasit un golf 4 cu motor de 1.9 de 90 de cai din 2000. Masina nu este rulata in tara si pretul e de 2500 e
uro. Vreau sa stiu cam cat ma costa sa o inmatriculez, cu toate actele in regula in total?

| Damf a răspuns:

Eu am astra g motor 1.6 benzina si ii mult mai convenabil, fac un consum mixt de 6 litrii. Daca iti iei pe diesel ai sa plangi ca nu iti porneste motoru' la -20 de grade. Diesel-urile sunt bune la masini din 2010 in sus.

| RB26DETT a răspuns (pentru Damf):

Serios? vrei sa spui ca diesel-urile sunt chiar asa proaste? sau tu vorbesti de opel aici? eu daca vrei pun un volvo cu motor diesel la -20 de grade si vezi ca porneste mai repede decat un diesel de la opel la 15-20 de grade [temperatura pozitiva, la cald] si ambele masini cu acelasi an de fabricatie, 1995 sa spunemwinking
Referitor la intrebare, la opel ai consum mic, o intretii cu putini bani dar ti se strica motorul destul de des, ai probleme cu el, ba nu stiu ce, ba nu mai porneste, ba etc... sunt in general motoare de isuzu, ceea ce hm, hm.
la un golf sau passat este ok, au motoare foarte bune, diesel-urile de pe vw sunt foarte reusite, au ceva putere si nu te lasa la greu.
Dintre cele de mai sus, ca incepator. as alege poate golf-ul este mai micut, te incadrezi mai bine cu el dar in general designul cam lasa de dorit..masinile sunt bune dar la design au dat-o in bara, este prea rece, spartan, parca ar fi un audi a4 din 96 cu toate ca masina este din 2000+ [si golf-ul si passat-ul] cat despre astra g, daca nimeresti una la 30-40 care sa fie full option si aia cu volan pe dreapta. La opel calitatea lasa de dorit, la vw designul, acum e alegerea tawinking la motoare, rezistenta, calitate recomand vw, la pret si consum recomand opel.
Sa iti dau o idee asa, uita-te pe la volvo v40 1996-2004 1.9TD,te incadrezi foarte bine in bani si totusi sunt masini excelente! la calitate, confort, siguranta, design, durabilitate, un v40 intrece orice passat, golf astra g din perioada respectivawinking detin un v40 din 97 cu motor de 2.0 benzina, am instalatie gpl, imi consuma 8 litri la 100 km [mixt] cand conduc mai sportiv mi se duce la 10 % mixt ce-i drept dar masina rupe! full option, aproape cel mai dotat v40 din perioada respectiva, trapa si scaune cu adjustare electrica, atat ii mai lipsesc. l-am cumparat acum 3 ani la 2000 de euro! masina nu a avut nici un fel de problema, atat, consumabilele le-am schimbat! la -20 de grade porneste la sfert de cheie cu motorul rece si are 400 000 km parcursiwinking ceva ce nu prea faci cu un vw sau opel!