| DieterBortscher a întrebat:

Am nevoie de sfatul vostru.
In curand voi termina scoala de soferi si imi doresc sa cumpar o masina ok, de inceput, undeva la 1500 de euro.
Problema este, ce sa cumpar, diesel sau benzina?
Din cate am inteles asa, in general, pentru un benzinar costurile sunt mai ieftine la intretinere, in timp ce la diesel ai cuplu mai mare.
Voi, cei care sunteti mai in domeniu, cunoasteti mai bine. Va voi zice cateva lucruri despre mine, ca sa puteti sa imi spuneti ce ar putea sa mi se potriveasca.
Sunt genul de om care ar iesi foarte des cu masina prin oras, cel care nu parcurge distante mari decat doar o data sau de 2 ori pe luna (60-80 km). Tatal meu are un Logan 1.4 benzina. El e genul de om care merge de obicei tare cu el si depaseste enorm de mult cu el si il aud de multe ori spunand ca poate i-ar fi prins bine sa aiba o masina care sa aiba cuplu sau "sprint" mult mai mare in depasiri. Din cauza asta, poate as opta mai mult pentru o masina la care sa se simta atunci cand calci acceleratia.
Cel mai probabil din ceea ce spun eu cred ca ma refer la Diesel. Insa am unele indoieli in privinta asta. Am auzit ca o masina Diesel se incalzeste mult mai greu iarna, polueaza mult mai mult decat benzina, rezultat pentru care unele mari orase europene incep sa interzica masinile Diesel.

Sunt pasionat intr-o oarecare masura de masini, insa nu cunosc inca aceste lucruri si de aceea, apelez la ajutorul vostru. Din ceea ce am spus, cred ca s-ar potrivi un Golf 4 sau Audi A4, ori un Opel. Ce credeti?

Va multumesc enorm de mult celor care vor sa ma ajute.
PS: O masina de inceput pana in 1500 de euro (modelul si marca), diesel / benzina. Nu vreau sa imi spuneti unii ca 1500 de euro sunt prea putini bani si ca la banii astia gasesc doar rable. Voi da mult mai mult doar atunci cand voi crede ca e ok sa trec la ceva mai "bun".

Răspuns Câştigător
| SlickyOMG a răspuns:

Salut! in mare parte am inteles ce vrei. "cuplul" ala de la diesel vine de la turbo, daca ai sa conduci un motor pe benzina turbo (TSI, TFSI de la vw) ai sa vezi ca trage la fel de bine. daca te intereseaza mult consumul merita un diesel desi polueaza mai mult, dar pentru inceput ti as recomanda un logan cu motor de 1.4/1.6 benzina si dupa ce inveti mai bine sa conduci si o sa ai mai multi bani ti as recomanda un golf 7 1.0 tsi (ma refer la facelift adica 2017+) (primele motoare 1. 0tsi fost un dezastru) ai putere la turatii destul de mici, e silentios si comsuma foarte putin (merita sa il cumperi in leasing daca ai o firma)

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu conteaza cuplu mai mult conteaza iarna sa porneasca bine deci benzina

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Salut.
Eu aș propune o schimbare la nivel de familie: tatăl tău are nevoie de o mașină mai performanță, iar loganul 1.4 este cea mai bună mașină pentru un începător care se plimbă liniștit.
Eu am un Opel 1. 9cdti, e genul de mașină pentru tatăl tău, că fuge foarte tare în depășiri. Dar nu e mașină de începători, nu se simte viteza în el deloc, și faci "buba" imediat. Ai impresia că abia mergi, iar când pui piciorul pe frână, îți trebuie vreo 100 de metri. La 120 nu auzi nici vântul.
Dacă vrei o mașină pentru tine, un Polo 1. 0mpi, Corsa 1.2 sau Clio 1.2-1.4 ar merita, fiind mașini mici dar comode, cu consum redus, și ușor de condus.
Polo 1. 0mpi e chiar surprinzător de plăcut, trage bine, consuma puțin, e fiabil și încăpător.
Diesel de banii tai ar fi dintre astea:
-Golf 4 tdi
-Focus 1 tddi/tdci
-Astra g 1.7-2.0 dti
Toate sunt mașini cam depășite, cu mulți km, probleme la caroserie și motor de acum, piese scumpe precum turbine, injectoare și pompe de injecție. Nu prea recomand.
Ai zis bine de poluare și mai ales încălzirea foarte lentă. Eu am avut doar dieseluri în ultimii 5 ani, în 20 de minute prin oraș, abia dezgheață parbrizul. Într-un drum de 10km între cele doua case, motorul abia ajunge pe la 70 de grade, deci tot "rece" este.
I-am luat tatălui o Astra 1.6 benzină, în 5 minute dă căldură incredibilă, iar în 2km are 90 de grade antigelul.

| Sofer a răspuns:

Benzina turbo oricând. Chiar dacă diesel are cuplul mai mare și consumul mai mic dar și costurile sunt pe măsură. Eu dețin benzina aspirat, las da oricând pe o mașină care are turbo.