| Feitan a întrebat:

Salut TPU, am niste piese de masina (faruri, stopuri, capote, bari, radiatoare etc"), si as dori sa stiu cum pot sa le identific ( sa stiu exact pentru ce masina corespunde"). Daca stiti as aprecia happy.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

In mod normal pe fiecare piese sunt notate niste coduri, ei bine, pe baza codurilor respective poti afla despre ce piesa este vorba.
De obicei, e suficient sa cauti acel cod pe Google, si ar trebui sa gasesti informatii despre piesa respectiva.
Problema e sa identifici codurile, ca formatul lor difera de la producator la producator.
De exemplu la Audi si VW codurile sunt formate din litere si cifre, de exemplu 4G5 807 393 D, in schimb, la BMW, daca tin bine minte, sunt formate doar din cifre.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De unde le ai? Daca habar n-ai de asa ceva?

| Mihai0101 a răspuns (pentru darrio2007):

Buna intrebarea ta darrio2007!

| Feitan explică (pentru darrio2007):

Am o ruda patron de service si mi-a spus sa il scap de piesele alea, nu ca ar trebui sa dau explicatii, dar am vazut ca sunteti Romani tumefiati de foame.

| darrio2007 a răspuns (pentru Feitan):

Si tu cum il scapi de ele, daca nu ai acte pentru asa ceva, inteligentă negânditoare! Poate te prinde Politia cu ele si mai faci si pârnaie. Dar e viata ta, cum iti asterni asa dormi.

| Feitan explică (pentru darrio2007):

Fac factura pe firma lui? greu rau.

| darrio2007 a răspuns (pentru Feitan):

Foarte rău. Nu te băga.

| Mihai0101 a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci e sa le faci niste poze si sa le pui pe imgur sa le vad si sa te pot ajuta de la ce modele sunt.

| Feitan explică (pentru Mihai0101):

Salut, sunt de ordinul sutelor de piese laughing.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Feitan):

Ok si atunci cum credeti ca poate cineva ghici.Cel mai sigur iei fiecare piesa in parte si verifici.Eu am crezut ca te referi la elemente de caroserie mai mult de exemplu faruri usi aripi etc

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Dar totusi nu-ti mai aduci aminte ce masina ai dezmembrat?

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Este putin probabil ca cineva sa ghiceasca ce piese ai tu doar nimeni nu-i mafalda sau mama omida

| Feitan explică:

V-am intrebat cai de aflare a pieselor, nu sa-mi spuneti fiecare piesa ce e.