| ClaudiuM1997 a întrebat:

Am o amica ce are Opel Astra H 1.6 105cp.Ce ulei e ok pentru aceasta masina si pe cat posibil sa consume cat mai putin? Ea momentan foloseste GM 10W-40 dar mi se pare suspicios de ieftin (ce folosesc eu e de 4 ori mai scump).

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ravenol sau motul sunt foarte bune chiar de-s mai scumpe! dar sa foloseasca indicii (sae) recomandati de producator!
60 de lei 5 litri cred ca e apa plata, n-as baga asa ceva niciodata nici intr-o drujba.
la masina de serviciu ca sa nu para ca ma laud sa zic de masina mea, costa 62 lei/litru de ulei laughing
deci cat mai repede sa schimbe acea apa de ploaie care e acum in motor, alaturi de filtrul de ulei.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"GM 10W-40 dar mi se pare suspicios de ieftin "

cât de ieftin?

| ClaudiuM1997 explică (pentru sierra1):

60lei 5L. Unde un ravenol 10w40 e 120 lei, castrol 10w40 e 100 lei, etc ...Eu folosesc 5w30 si am dat 270 lei pe 5L.

| ClaudiuM1997 explică (pentru Simpatic):

Asta m-am gandit si eu...Eu am ravenol USVO 5W30 (280 lei 5L). Puteam baga lejer si castrol de 140 lei dar mna, calitatea costa.

| sierra1 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Nimic suspect, uite aici:

https://www.emag.ro/......0-si-100/c

| sierra1 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Aș spune chiar că al tău e suspect de scum

https://www.emag.ro/......0-si-150/c

| Simpatic a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Ravenol sau motul sunt foarte bune chiar de-s mai scumpe! dar sa foloseasca indicii (sae) recomandati de producator!
60 de lei 5 litri cred ca e apa plata, n-as baga asa ceva niciodata nici intr-o drujba.
la masina de serviciu ca sa nu para ca ma laud sa zic de masina mea, costa 62 lei/litru de ulei laughing
deci cat mai repede sa schimbe acea apa de ploaie care e acum in motor, alaturi de filtrul de ulei.