| anonim_4396 a întrebat:

Am o bicicleta http://postimg.org/image/wvjklfyqd/
Si vreau sa ii vopsesc jantele.
1. Ce culoare ar arata bine pe ea?
2. Dupa ce curat vopsea cu smirghel-ul, mai trebuie dat cu ceva pe fier inainte de revopsire?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Arata bine bicicleta, mai bine o lasi in pace. Daca te apuci sa o vopsesti, nu cred ca o sa stai sa demontezi spita cu spita, pentru o vopsire ca la carte, si nici sa le slefuiesti pe fiecare in detaliu nu cred ca vei avea chef/vei reusi. O mazgalesti cu o vopsea care in timp o sa arate ca dracu (numai pe suprafata de franare o sa se cojeasca urat, si n-ai cum sa previi asta), iar in timp o sa-ti puste vopseaua de peste tot: de pe imbinarile spitelor, de pe locurile neslefuite corect.
Rolul smirghel-ului nu e sa dai jos vopseaua, ci sa pregatesti supravata, matuind-o. Peste metal ar trebui sa dai prima data un primer (fuller), apoi sa-l slefuiesti uniform, cu smirghel de 400-600.
Cum ziceam, las-o balta, cum a facut-o fabrica sigur nu vei reusi s-o faci.

| Sofer a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cu totul ca mi s-a luat vopseaua cam 10 cm pe partea dreapta din fața a jantei, cred ca o las asa. happy

2 răspunsuri:
| coztel5437 a răspuns:

1. janta las-o asa cum e, doar spitele fale negre
2. de unde vrei sa cureti vopseaua?