| Petre_Savu_1974 a întrebat:

Salut,TPU, am o întrebare, am o camionetă şi nu Stiu dacă îmi trebuie prelata peste marfa care o car ( nisip, piatra ).

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Legea e foarte clara pentru cei peste 3, 5 T care sunt atestati pentru marfa. Pentru o pers fizica nu e clar reglementat in amanunt modul in are esti obligat sa asiguri marfa. Dar- normal nu ai voie sa depasesti cu astfel de marfuri inaltimea oblonului si sa faci mizerie pe drum. Deci se cam poate lega de tine fara prelata, sau o rafala de vant ii da un ochi la unu din spate si te trezesti reclamat si luat la bani marunti cu altele si nu cred ca iti doresti sa te intrebe de sanatate. Ar fi mai prudent. Faci din ce ai acolo, paturi / sac vechi. Se se vada ceva.

| viotedy a răspuns:

Daca o umpli cu varf-cum se spune-da.