| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu acordarea prioritatii:
Deci, intr-o intersectie in T am semnul STOP, eu sunt la piciorul T-ului si opresc asteptand sa virez la dreapta.In capatul T-ului circulatia se desfasoara in ambele sensuri si in cazul acesta acord prioritate doar celor ce imi vin din stanga, nu? Am auzit ca trebuie sa ii las sa treaca si pe cei care vin din dreapta...si asta m-a lasat nedumerit.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Ăia care vin din dreapta care? Cam cum crezi tu că ar putea fi posibil să te intersectezi cu cei care vin din dreapta?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru regis):

Iesind de pe un drum secundar, intr-o zona cu marcaj discontinuu, unde depasirea este permisa, este foarte posibil sa ai masini care sa vina pe banda pe care doresti sa te incadrezi, fiind incadrate in depasiri.
Sa nu uitam ca depasirea este permisa, in intersectiile dirijate, unde nu exista o restrictie pentru asta (linie continua sau indicator).
Multi soferi v-ati adunat pe aici!

| Laura a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ai dreptate, situaţia asta nu-mi trecuse prin cap.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

"Conducătorul trebuie să cedeze trecerea vehiculelor care se apropie de intersecţie pe drumul ce urmează a fi intersectat." Asta spune codul rutier legat de acest indicator, nu zicere stânga, nu zice de dreapta. Restul sunt discuții.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce treaba ai cu cei care vin din drepta? Nu te intersectezi nicium cu ei

| AliGab a răspuns:

Pai daca vrei sa o iei la dreapta, ce treaba ai cu cei care iti vin din dreapta? Tu ai treaba cu cei care vin din stanga, adica cei care vin pe sensul tau de virare, avand in vedere ca nu te intersectezi cu sensul dinspre stanga.
PS: daca legislatia ar fi fost pentru Anglia, Africa de Sud, Cipru, etc, atunci ar fi trebuit sa acorzi prioritate tuturor, deoarece daca o iei la dreapta te intersectezi cu ambele sensuri de mers, lucru nevalabil in Romania

| AlexCristi97 a răspuns:

ATENTIE: nu trebuie sa le dai prioritate celor care vin din dreapta deoarece in cazul mentionat nu exista nicio sansa sa te intersectezi cu ei. Cu toate astea, la examenul auto trebuie sa fii foarte precaut ca te poate pica pentru chestii gen in giratoriu tu vrei sa faci dreapta, nu conteaza ca nu te intersectezi cu aia din giratoriu (sa zicem ca ai propria banda), trebuie sa astepti sa se goleasca giratoriul. E aiurea, dar au patit prieteni sa fie picati pe chestii de genul.